Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ukraina stawia ultimatum w sprawie protestów i w przypadku nierozwiązania sporu zapowiada odwet

Utworzona: 2024-02-24


Ukraiński premier Denys Szmyhal zaproponował plan składający się z pięciu kroków, którego celem ma być odblokowanie granicy. W przypadku braku rozwiązania problemu Ukraina może zastosować na przejściach granicznych środki odwetowe.

Jak informuje tvn24.pl "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, który zakłada:
🚩Pierwszy krok zakłada ukraińską zgodę na ograniczenia zaproponowane przez Komisję Europejską w sprawie ukraińskiego eksportu rolnego, w tym drobiu, jaj i cukru.
🚩Drugi krok przewiduje zwrócenie się Ukrainy do KE z propozycją przeprowadzenia analizy, tak aby "raz na zawsze usunąć manipulacje w sprawie jakości naszych produktów rolnych i tego, czy wsparcie naszych rolników odpowiada standardom Światowej Organizacji Handlu".
🚩W trzecim kroku Ukraina proponuje Polsce wspólne zwrócenie się do KE z apelem o zatrzymanie rosyjskiego eksportu rolnego do Unii Europejskiej.
🚩Czwarty krok zakłada utworzenie trójstronnego sztabu, obejmującego Polskę, Ukrainę i KE, na czele którego stanęliby ministrowie rolnictwa obu krajów oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.
🚩Opisując piąty krok ukraiński premier ocenił, że "blokada granicy ze strony Polski już dawno wykroczyła poza granice blokady zboża". "Dziś ta blokada zagraża narodowemu bezpieczeństwu Ukrainy".

Szef ukraińskiego rządu wyraził jednak wdzięczność polskiemu rządowi za jasne stanowisko w sprawie przepuszczania przez granicę amunicji, sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej, środków medycznych. Szmyhal napisał, że sprawa blokady powinna być rozwiązana "znacznie wcześniej" niż 28 marca. W przeciwnym razie Ukraina może zastosować na przejściach granicznych środki odwetowe. Na 28 marca br. zapowiedziane jest w Warszawie wspólne posiedzenie rządów Polski i Ukrainy.

Źródło: tvn24.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels