Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kluczowe aspekty łańcucha dostaw

Utworzona: 2023-12-21


Zdaniem dr inż. Andrzeja Bobińskiego, prezesa zarządu Logifact-Systems, łańcuch dostaw należy zawsze rozpatrywać w dwóch aspektach: przepływu towarów i towarzyszącego mu przepływu informacji. Analizując łańcuch dostaw z punktu widzenia przepływu towarów powinno brać się pod uwagę dwa obszary - organizację i technikę.

Przepływ informacji

Przepływ informacji, a właściwie ścisła integracja informatyczna pomiędzy autonomicznymi systemami zarządzania i sterowana odbywająca się w czasie rzeczywistym jest dzisiaj niezbędnym elementem dobrze funkcjonującego łańcucha dostaw. Patrząc na hierarchię systemów zarządzania w logistyce oznacza to ścisłą, wzajemną integrację takich systemów jak: ERP (w ich części obsługującej logistykę), systemów TMS – zarządzających transportem zewnętrznym, WMS – zarządzających magazynem a także platform e-commerce czy platform komunikacyjnych umożliwiających kompleksową obsługę zamówień z wielu kanałów (sklepy marketplace, kurierzy, programy księgowe itp.)

Jako przykład integracji systemów zarządzania gwarantującego odpowiedni przepływ informacji a tym samym zapewniającego w tym obszarze sprawne funkcjonowanie łańcucha dostaw posłużyć może obsługa logistyczna e-commerce. Klient składa zamówienie na stronie WWW, dostępność towarów musi zostać natychmiast potwierdzona, następnie jest ono (po potwierdzeniu dostępności) automatycznie przesyłane do specjalistycznej platformy lub systemu ERP do dalszej obróbki. Kolejnym etapem jest automatyczna komunikacja systemu ERP (lub specjalistycznej platformy) z systemem zarządzania magazynem (WMS). System WMS zapewnia sprawne i bezbłędne skompletowanie zamówienia i jego wysyłkę, przy czym automatycznie komunikuje się i wymienia dane z systemem TMS albo bezpośrednio z odpowiednim kurierem. W całym procesie poszczególne systemy automatycznie meldują klientowi stan realizacji jego zamówienia.

Organizacja

Odnosząc się do szeroko rozumianej organizacji procesów w łańcuchu dostaw dzisiaj dla jego sprawnego funkcjonowania bezsprzecznie konieczne są systemy wspomagające zarządzanie tymi procesami. Do najważniejszych należą systemy klasy WMS – Warehouse Management System oraz TMS – Transport Management System. Systemy WMS (definicja A. Bobiński) to dzisiaj zintegrowane z otoczeniem nowoczesne narzędzia informatyczne, działające w czasie rzeczywistym, służące do wspomagania zarządzania procesami magazynowymi (manualnymi, półautomatycznymi i zautomatyzowanymi) oraz zapasem magazynowym w celu zapewnienia sprawnej, bezbłędnej i wydajnej pracy magazynu. Bez odpowiedniego wsparcia przez systemy WMS łańcuch dostaw z pewnością nie może działać efektywnie. Systemy TMS najczęściej kojarzone są ze wspomaganiem zarządzania w ruchu drogowym, ale w zależności od potrzeb obejmują one także zarządzanie procesami przewozowymi w transporcie morskim i lotniczym. Znajdują szerokie zastosowanie zarówno dla spedytorów jak i przewoźników. Do podstawowych zadań stawianych przed systemami TMS można zaliczyć: automatyzację i optymalizację rejestracji i planowania przewozów (ze szczególnym uwzględnieniem optymalnego wyznaczania tras), stały nadzór i monitorowanie realizacji zleceń transportowych, obsługę rozliczania wykonanych zadań i procesów handlowych, analizy kosztowe, tworzenie raportów i archiwizację dokumentów, itp. Bez bezbłędnego wypełnienia tych zadań przez systemy TMS również prawidłowe funkcjonowanie całości łańcucha dostaw stałoby na bardzo niskim poziomie.

Technika

Mówiąc o roli techniki w sprawnym funkcjonowaniu łańcucha dostaw, z pewnością podkreślić trzeba rolę, jaką odgrywa szybko postępująca automatyzacja i robotyzacja procesów magazynowych. Od pewnej wielkości przepływów materiałowych, a także pewnej charakterystyki procesów, automatyzacja staje się nieuchronna i konieczna. Konieczność ta wynika zarówno z trudności i rosnących kosztów na rynku pracy jak i nieodzowności podnoszenia wydajności, który to proces, przy rosnących przepływach materiałowych, nie jest możliwy do zrealizowania bez ograniczenia nakładów pracy ludzkiej i zastąpienia jej pracą maszyn. Istotnym czynnikiem przemawiającym za automatyzacją jest również zminimalizowanie występowania błędów, których obsługa jest na ogół wysoce kosztowna. Nie bez znaczenia jest również znacząca poprawa warunków pracy poprzez odciążenie pracowników od obowiązków, które wiążą się z prostymi, powtarzalnymi czynnościami.

Rozpatrując znaczenie automatyki w logistyce magazynowej trzeba zaznaczyć, że jej zastosowanie w magazynie jest bardzo szerokie, obejmuje procesy od przyjęcia, przez składowanie, kompletację po wyjście. Do szeroko stosowanych urządzeń automatyki magazynowej zaliczamy m.in. automatyczne magazyny (pojemnikowe i paletowe), regały windowe, przenośniki, układnice, specjalistyczne wózki autonomiczne i półautonomiczne (AMR/AGV), sortery, automaty do kompletacji, automaty do paletyzacji/depaletyzacji, automaty do pakowania, urządzenia pomiarowe, aplikatory etykiet, wagi itp.

Autor: dr inż. Andrzej Bobiński, prezes zarządu Logifact-Systems
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels