Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Lubisz siedzieć na zderzaku?

Utworzona: 2023-10-28


W jesiennej odsłonie kampanii, Autostrada Wielkopolska promuje bezpieczne zachowanie na drodze. Ponadto przypomina o prawidłowych zachowaniach za kierownicą, które mogą uchronić przed tragedią i zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych na autostradach należą:
    🔸 Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
    🔸 Niezachowanie prawidłowego odstępu od poprzedzającego pojazdu.
    🔸 Brak koncentracji, zmęczenie kierowcy.

Niestety kierowców często cechuje brawura i duża skłonność do ryzyka, a w warunkach ruchu na autostradzie, gdzie wszyscy użytkownicy poruszają się z dużą prędkością, konsekwencje każdego błędu za kółkiem mogą być tragiczne przestrzega asp. sztab. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu.
Bezpieczeństwo użytkowników autostrady jest najważniejsze, dlatego zarządca autostrady dba o wysokiej jakości infrastrukturę drogową, zapewnia opiekę patroli autostradowych, czy liczne udogodnienia na autostradzie. Nic jednak nie zastąpi rozsądku kierowcy. W jesiennej odsłonie kampanii BRD Autostrada Wielkopolska ponownie przypomina kierowcom o podstawowych zachowaniach, które pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych, czy wręcz niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Bądź skoncentrowany

Nieprzyjemna rozmowa przez telefon, gorąca dyskusja z pasażerem, czy nerwowe ustawianie nawigacji – w czasie jazdy łatwo stracić koncentrację. Każda z tych czynności powoduje, że kierowca odrywa uwagę od bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Można temu łatwo zaradzić: nie używaj telefonu podczas jazdy, a jeśli musisz odebrać ważne połączenie, skorzystaj ze słuchawek lub systemu głośnomówiącego. Nawigację ustawiaj zawsze zanim wyruszysz w trasę. Nie spożywaj posiłków za kierownicą. Na każdym Miejscu Obsługi Podróżnych wzdłuż Autostrady Wielkopolskiej znajdują się miejsca piknikowe. Tutaj napijesz się kawy, rozprostujesz kości i odpoczniesz na świeżym powietrzu.

Kontroluj prędkość

To co podnosi poziom bezpieczeństwa na autostradzie to płynna jazda i pewne prowadzenie pojazdu, a nie brawura. Na autostradzie nie ma takich „spowalniaczy” ruchu jak skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ostre zakręty itp. W swojej charakterystyce jest drogą zapewniającą bezpieczne rozwijanie wyższych prędkości. Nie oznacza to jednak, że można pędzić po niej z najwyższą prędkością. Przepisy pozwalają kierowcom aut osobowych w Polsce rozwinąć maksymalną prędkość na autostradach 140 km/h. W przypadku pojazdów powyżej 3,5 t jest to 80 km/h.

Doświadczenie kierowcy, bieżąca ocena sytuacji i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze przekładają się na sprawną i bezpieczną podróż oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu mówi Michał Pabich, ekspert ds. bezpieczeństwa w spółce Autostrada Wielkopolska S.A.
Autostrada służy do szybkiego pokonywania znacznych odległości. Zdarza się, ze po przejechaniu odcinka 100 km wjedziemy w mgłę, zaskoczy nas deszcz lub, zimą, śnieg. Prawa fizyki są bezwzględne i auto poruszające się z taką samą prędkością inaczej będzie zachowywało się na śliskiej, a inaczej na suchej nawierzchni. Wystarczy drobna mżawka, aby pojawiło się zjawisko aquaplaningu. Do tego zmienia się długość drogi hamowania, widoczność, obniża się szybkość reakcji jeśli kierowca jest zmęczony itp.

Słowem – prędkość, z jaką poruszamy się po autostradzie powinna być dostosowana do warunków na drodze i samopoczucia kierowcy. I to kierowca decyduje kiedy zdjąć nogę z gazu, a kiedy jechać szybciej.
Nie ma nic złego w jeździe z prędkością 120 km/h na autostradzie. Wręcz przeciwnie, jest ona bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Przy gorszych warunkach pogodowych warto tę prędkość jeszcze obniżyć, oceniając samemu jaka będzie odpowiednia.

Zachowuj odstęp

Lubisz „siedzieć” na zderzaku? Nie na autostradzie. Jest to bardzo niebezpieczne i prowadzi do wielu kolizji czy wypadków. Wystarczy że kierowca przed Tobą gwałtownie zahamuje i co wtedy? Pamiętaj, że jadąc maksymalną prędkością 140 km/h, pokonujesz w ciągu sekundy dystans prawie 40 metrów! Od dwóch lat eksperci BRD i propagatorzy bezpiecznej jazdy mają wsparcie w postaci przepisów: Od 1 czerwca 2021 r. minimalna odległość między pojazdami na autostradzie powinna wynosić połowę prędkości, z którą porusza się kierowca, wyrażonej w metrach. Dla przykładu, jeśli poruszasz się na autostradzie z prędkością 140 km/h, prawidłowy odstęp wynosi 70 m.

Do oceny prawidłowej odległości pomiędzy samochodami pomocne są biało-czerwone słupki rozstawione na autostradzie co 100 m. Przy prędkości 140 km/h, 70m to odstęp zbliżony do odległości między słupkami podpowiada Marcin Kukawka, instruktor nauki jazdy oraz właściciel szkoły High Szkoła Jazdy.
Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu, warto tę zasadę stosować i tym samym przestrzegać przepisów.

Zostań na prawym pasie

W Polsce obowiązuje jazda skrajnie prawym pasem. Pozostałe pasy ruchu służą jedynie do wyprzedzania. Nie należy przedłużać jazdy lewą stroną, jeśli nie ma takiej konieczności. Z lewego pasa można dodatkowo skorzystać, by ułatwić włączenie się do ruchu pojazdowi znajdującemu się na pasie rozbiegowym. Pasy rozbiegowe, inaczej pasy włączenia, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić osiągnięcie prędkości zbliżonej do tej, z jaką poruszają się po autostradzie inne pojazdy. Zanim wjedziesz na jezdnię główną, upewnij się, że twój samochód osiągnął właściwą szybkość.

Edukacja i jeszcze raz edukacja

Najważniejszym z wierzchołów trójkąta BRD jest kierowca (pozostałymi są droga i jej otoczenie oraz pojazd). To on decyduje z jaką prędkością pojedzie, czy zachowa odstęp, skoncentruje się na drodze itp. Jedyne co można zrobić to apelować do jego rozsądku i doświadczenia oraz edukować. Dlatego też Autostrada Wielkopolska, oprócz cyklicznych akcji związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, prowadzi od ponad 2 lat projekt Kurs jazdy na autostradzie. W jego ramach kursanci ubiegający się o prawo jazdy oraz kierowcy już posiadający uprawnienia mogą doszkolić swoje umiejętności techniki jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Odbywa się to bezpłatnie, w ramach współpracy Autostrady Wielkopolskiej z ośrodkami szkolenia kierowców i ośrodkami doskonalenia techniki jazdy.

Źródło: Autostrada Wielkopolska
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels