Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Słuchając rytmicznej muzyki za kółkiem pilnuj nogi na gazie

Utworzona: 2023-10-01


Z badań wynika, że kierowcy, którzy słuchają rytmicznych piosenek jeżdżą szybciej i częściej przekraczają dozwoloną prędkość niż ci, którzy słuchają spokojniejszych utworów.

Muzyka i prowadzenie samochodu to dla wielu kierowców idealne połączenie. Czy na pewno? Czy muzyka może odwracać uwagę od zdarzeń drogowych, wpływać na sposób prowadzenia pojazdu lub czas reakcji? Zdaniem dr. Thomasa Wagnera, psychologa ruchu drogowego DEKRA, muzyka nie pozostaje bez wpływu na kierowcę. Jak pokazują badania, nie tylko budzi emocje, ale może także przyczynić się do zaniechania ostrożności, na przykład w wyniku odwrócenia uwagi. Oznacza to, że muzyka wywiera wyraźny wpływ na zachowanie kierowcy. Po pierwsze, słuchanie muzyki w samochodzie wydłuża czas reakcji – na przykład, gdy jeleń nagle wskoczy na jezdnię. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez zespół psychologów z Uniwersytetu w Zurychu. Co zaskakujące, nie miało znaczenia, czy muzyka była relaksująca czy stymulująca. Po drugie, kierowcy, którzy słuchają rytmicznych piosenek jeżdżą szybciej i częściej przekraczają dozwoloną prędkość niż ci, którzy słuchają muzyki bardziej spokojnej.

W takich sytuacjach istnieje ryzyko, że kierowcy dadzą się ponieść muzyce i w przypływie emocji mocniej wcisną pedał gazu. Muzyka zazwyczaj poprawia nastrój, ale może też zmniejszać ostrożność podczas prowadzenia pojazdu stwierdził Wagner.
Kierowcy słuchający muzyki są mniej ostrożni. Przy wyższych poziomach głośności może znacznie odwracać uwagę od zdarzeń drogowych, zwłaszcza jeśli utwory kojarzą się z osobistymi emocjami i wspomnieniami. Zdaniem eksperta DEKRA, gdy część uwagi skupia się na muzyce, odbija się to negatywnie na zdolności prowadzenia pojazdu. Dlatego radzi, by wybierać rozsądną głośność i ściszać muzykę szczególnie w bardziej wymagających sytuacjach na drodze, np. podczas wyprzedzania.

Niektóre nowoczesne pojazdy już podczas cofania automatycznie przełączają system muzyczny w tryb wyciszenia. Jeśli jednak muzyka w samochodzie jest zbyt głośna, może nie tylko rozpraszać uwagę, ale także w inny sposób wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Poziom głośności nigdy nie powinien być tak wysoki, aby nie było słychać sygnałów ostrzegawczych innych użytkowników drogi, syreny służb ratunkowych lub policji.

Negatywny wpływ muzyki na kierowcę przedstawił niedawno polski Instytutu Transportu Samochodowego (ITS). Jak wskazała dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog z ITS, badania pokazują, że muzyka słuchana w trakcie jazdy wpływa na nasze bezpieczeństwo. Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu – oba te czynniki przekładają się na zdolność percepcji bodźców. Eksperymenty prowadzone wśród kierowców z USA dowiodły, że wraz ze wzrostem poziomu głośności wydłuża się czas reakcji za kierownicą. Dodatkowo głośna piosenka sprawia, że uwaga kierowcy skupia się na drodze bezpośrednio przed pojazdem, a zatem istnieje możliwość przeoczenia lub nieadekwatnej reakcji na sytuacje i scenariusze znajdujące się w najbliższym otoczeniu.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels