Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kierowcy ciężarówek w trasie też mogą głosować - instrukcja
Utworzona: 2023-09-27

Za niespełna trzy tygodnie odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Z racji specyfiki pracy wielu kierowców nie będzie w stanie udać się do urn w miejscu zamieszkania. Poniżej przedstawiamy sposób w jaki mogą oddać swój głos.

Każdy, kto chce oddać swój głos i w dniu wyborów będzie przebywał na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce: zameldowania, stałego zamieszkania, powinien pobrać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Można to zrobić osobiście w urzędzie lub przez internet. Internetowo wniosek można to złożyć poprzez stronę gov.pl (usługa- Zmień miejsce głosowania) lub za pomocą aplikacji mObywatel. Termin na złożenie wniosku upływa 12 października.

Ważne jest, by otrzymanego zaświadczenia nie zgubić. Jego duplikaty czy odpisy nie są wystawiane. Po jego utraceniu wzięcie udziału w wyborach nie będzie możliwe.

Głosowanie na terenie Polski

Zaświadczenie o prawie do głosowanie kierowca powinien mieć przy sobie razem z dokumentem tożsamości i okazać je w miejscu, w których planuje oddać głos. W dniu wyborów może skorzystać z wyszukiwarki punktów wyborczych w okolicy, w której przebywa. Można to zrobić korzystając z wyszukiwarki ➡TUTAJ.

LISTA PUNKTÓW WYBORCZYCH W POLSCE

Głosowanie poza granicami Polski

By móc oddać głos, przebywający za granicami wyborcy muszą okazać w siedzibie obwodowej komisji wyborczej ważny paszport. W krajach UE oraz państwach, na teren których można wjechać za okazaniem polskiego dowodu osobistego, mogą posłużyć się dowodem. Muszą oni również uzyskać wspomniane wcześniej zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców. Kierowcy mogą skorzystać z wyszukiwarki punktów wyborczych, która dostępna jest ➡ TUTAJ.

LISTA ZAGRANICZNYCH PUNKTÓW WYBORCZYCH
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
MWB Trans - Mariusz Wieczorek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels