Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Całkowity zakaz wwozu do UE rosyjskich towarów

Utworzona: 2023-06-27


Rada Europejska przyjęła 11. pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych, zakazując przewożenie towarów pojazdami zarejestrowanymi poza Rosją.

Nasze sankcje już teraz poważnie uderzają w rosyjską gospodarkę i zdolność Kremla do finansowania swojej wojny napastniczej. Dzisiejszy pakiet zwiększa naszą presję na Rosję i machinę wojenną Putina. Uniemożliwiając obchodzenie sankcji, zmaksymalizujemy naciski na Rosję, pozbawiając ją kolejnych zasobów, których tak rozpaczliwie potrzebuje, by kontynuować nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Uzgodniony pakiet obejmuje między innymi

🔴 Drogi i porty
Unia rozszerzyła zakaz wwożenia do Unii towarów przyczepami i naczepami zarejestrowanymi w Rosji także na przypadki, gdy są one ciągnięte przez samochody ciężarowe zarejestrowane poza Rosją.

Ponadto, w związku z gwałtownym nasileniem się podstępnych praktyk ze strony statków przewożących ropę naftową i produkty ropopochodne, Rada postanowiła zakazać dostępu do unijnych portów i śluz wszelkim statkom dokonującym przeładunków „burta w burtę”, w przypadku gdy właściwe organy mają uzasadnione powody podejrzewać, że dany statek narusza zakaz importu drogą morską rosyjskiej ropy naftowej i produktów ropopochodnych do Unii lub transportuje rosyjską ropę naftową lub produkty ropopochodne zakupione po cenie wyższej niż pułap cenowy uzgodniony przez koalicję na rzecz pułapu cenowego. Ten sam zakaz będzie miał zastosowanie do statków, które właściwe organy mają uzasadnione podstawy podejrzewać o nielegalne zakłócanie, wyłączanie lub dezaktywowanie w inny sposób swoich systemów nawigacyjnych podczas transportu rosyjskiej ropy naftowej i produktów ropopochodnych z naruszeniem umów, zasad i norm międzynarodowych.

🔴 Zakaz tranzytu
Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko obchodzenia sankcji, najnowsza decyzja zakazuje tranzytu przez terytorium Rosji większej liczby towarów i technologii, które mogą przyczynić się do zwiększenia potencjału militarnego i technologicznego Rosji, lub do rozwoju jej sektora obronności lub bezpieczeństwa, towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie lub przemyśle kosmicznym oraz paliw do silników odrzutowych i dodatków paliwowych, eksportowanych z Unii do państw trzecich.

🔴 Kontrole i ograniczenia importowo-eksportowe
Rada dodała kolejne 87 podmiotów do wykazu podmiotów bezpośrednio wspierających rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Na podmioty te nałożone zostaną surowsze ograniczenia eksportowe, jeśli chodzi o towary i technologie podwójnego zastosowania. Chodzi o: cztery podmioty z państw trzecich produkujące bezzałogowe statki powietrzne (drony) i dostarczające je Rosji, inne podmioty z państw trzecich uczestniczące w obchodzeniu ograniczeń handlowych oraz rosyjskie podmioty zaangażowane w rozwój, produkcję i dostarczanie komponentów elektronicznych dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Co więcej, na podstawie decyzji lista zakazanych przedmiotów, które mogą sprzyjać postępowi technologicznemu w rosyjskim sektorze obrony i bezpieczeństwa, będzie teraz zawierać: komponenty elektroniczne, materiały półprzewodnikowe, sprzęt do produkcji i testowania elektronicznych układów scalonych i płytek obwodów drukowanych, prekursory materiałów energetycznych i prekursory do broni chemicznej, elementy optyczne, instrumenty nawigacyjne, metale wykorzystywane w sektorze obrony i wyposażenie morskie.

🔴 Energetyka
Tymczasowe odstępstwo przyznane Niemcom i Polsce w odniesieniu do dostaw ropy naftowej z Rosji północną nitką ropociągu Przyjaźń zostanie zakończone. Możliwy pozostanie jednak import do Unii ropy naftowej, która pochodzi z Kazachstanu lub innego państwa trzeciego i jest przewożona tranzytem przez Rosję ropociągiem Przyjaźń.

Źródło: Rada Europejska
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels