Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Samotność długodystansowca

Utworzona: 2023-04-10


Wielu kierowcom pracującym w transporcie międzynarodowym doskwiera monotonia, samotność, niemożność pełnego uczestnictwa w życiu rodziny. To może negatywnie odbić się na ich kondycji psychicznej. Fundacja Jumper z Torunia wychodzi im naprzeciw, a jej pomoc nie ogranicza się do rozwiązywania problemów natury psychicznej.

Krystian Fiedziuszko, właściciel marki Jumper Polska, która specjalizuje się w krótko- i długoterminowym wynajmie kierowców z prawem jazdy kategorii C+E i D oraz uprawnieniami ADR, powołał do życia Fundację Jumper, aby wyjść z szerszą ofertą skierowaną do przedstawicieli tej profesji oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pomoc nie tylko dla kierowców

Głównymi celami fundacji są: propagowanie idei bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zwiększanie świadomości wszystkich jego uczestników, edukacja kierowców, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej kierowcom zawodowym i przedsiębiorcom transportowym. Kolejnym celem fundacji jest udzielanie finansowego wsparcia kierowcom, którzy wskutek wypadku nie są zdolni do kontynuowania pracy w zawodzie. Organizacja niesie również pomoc rodzinom, w których kierowca był jedynym żywicielem i stracił możliwość zarobkowania wskutek niepełnosprawności lub zginął w wypadku.

Fundacja wykorzystuje swój sprzęt (m.in. kilka symulatorów: dachowania ciężarówki i auta osobowego, decyzyjnego czasu reakcji i zderzenia czołowego), a także wiedzę i doświadczenie instruktorów podczas szkoleń i eventów organizowanych w firmach transportowych i placówkach oświatowych. Ich uczestnicy przekonują się na własnej skórze co się czuje podczas wypadku i jakie są skutki niewłaściwych zachowań. To otwiera ludziom oczy i pozwala z innej perspektywy spojrzeć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Telefon zaufania

Telefon zaufania prowadzony przez psycholożkę to oferta fundacji skierowana przede wszystkim do kierowców zawodowych, ale także właścicieli firm transportowych, którzy są narażeni na stres związany z ciężką pracą i prowadzeniem biznesu. Kierowcy pracują pod presją czasu, doskwiera im monotonia i samotność, czują na sobie ogromną odpowiedzialność za powierzony środek transportu i ładunek. Do tego nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu rodziny, zostawiając większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci na głowie współmałżonka. To może rodzić frustracje, prowadzić do zniechęcenia i wywołać poczucie bezsilności - negatywnie odbić się na psychice.

Szefowie firm transportowych prowadzą ciągłą walkę o nowe zlecenia, mają na względzie konieczność wypracowywania zysku, czują na co dzień presję klientów i pracowników, co także jest nie do pozazdroszczenia. Gdy zdarzy się wypadek drogowy, w którym ucierpi kierowca, a co gorsza - poniesie śmierć, również jego szef może mieć traumę. Po wykręceniu numeru telefonu zaufania każdy zainteresowany, kierowca i przedsiębiorca, otrzyma specjalistyczne wsparcie. Czasami kwadrans rozmowy ze specjalistą, który wysłucha zwierzeń, nie oceni, a podpowie jak sobie radzić w trudnej sytuacji, może mieć pożądane działanie terapeutyczne.

Porady prawne

Radca prawny Małgorzata Chłapek prowadzi kancelarię ściśle współpracującą z toruńską fundacją. Pani radca zna zawód kierowcy z autopsji i wie, jakie problemy natury prawnej i urzędniczej mogą spędzać sen z powiek przedstawicielom tej profesji. Kancelaria oferuje pomoc w kontaktach w zakładami ubezpieczeń (np. w uzyskaniu godziwego odszkodowania powypadkowego), firmami i urzędami, ale także doradza w sprawach "życiowych" (np. rozwody), które trzeba rozwiązać na drodze sądowej.

Ośrodek rehabilitacji

Większość naszych działań służy realizacji idei, jaką jest powołanie do życia profesjonalnego ośrodka rehabilitacyjnego dla zawodowych kierowców oraz członków ich rodzin, w którym osoby poszkodowane w wypadkach, a czasem tylko w nich uczestniczące bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego lub będące świadkami tragicznych zdarzeń, a także "poobijane" przez życie mogłyby otrzymać specjalistyczne wsparcie. Widoku śmiertelnej ofiary na drodze nie da się wymazać z pamięci jak bazgrołów gumką z zeszytu. Życie codzienne kierowców to też nie idylla - na kłopoty zawodowe nakładają się problemy osobiste, a ucieczką od nich często bywa alkohol. Samobójstwa wśród kierowców również trudno uznać za przypadki incydentalne. Ten ośrodek to moje oczko w głowie. Wiem, że jest bardzo potrzebny. Chcę w nim stawiać ludzi na nogi nie tylko w sensie dosłownym, czyli poprzez rehabilitację ruchową, ale i w odniesieniu do stanu psychicznego. Innymi słowy oferta będzie obejmować fizjoterapię i psychoterapię
wyjaśnia Krystian Fiedziuszko.

📞Telefon zaufania - wsparcie psychologiczne: 722 723 777
📞Telefon do kancelarii prawnej: 784 025 010


Tekst: Cezary Bednarski
Fot. Jumper Polska
Grafika główna: Pexels
Do ulubionych

Komentarze (27)

~Ziomeek
2 lat temu
Ogólnie nie ma się co oszukiwać zawód dla totalnych życiowych oferm jakich kwalifikacji tutaj potrzeba? Tu poprostu trzeba być de*ilem żeby ciężko pracować w tych urągających jakiejkolwiek godności człowieka warunkach po 13-15 h na majątek swojego szefa sam kilka lat jeżdżę i kończę z tym go*em szkoda życia dodatkowo co idzie zauważyć w tej pracy dochodzi po pewnym czasie do strasznego deficytu umysłu ludzie cofają się w rozwoju ich przedsiębiorczość, kreatywność to dosłownie mniej niż 0 pozdrawiam ambitnych ludzi
~Rambo Ostatnia Renówa
2 lat temu
ZIomeek cała prawda, chyba najmądrzejszy komentarz jaki na tym portalu czytałem, nic dodać nic ująć.
~marcus1
2 lat temu
Sprzedam wam kozę.
Będzie z wami jeździć w długie trasy.
~stawiam na Tolka Banana
2 lat temu
a przygoda?
Codziennie inny magazyn. Laski w biurze
To sie nie liczy?
~Ordynator jest tylko 1!
2 lat temu
Liczy się!
Zobacz cały wątek
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels