Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kierowcy na cudzych kartach. Duńczycy ukarali firmę grzywną ponad 60 tys. euro

Utworzona: 2023-03-16


Łotewska firma transportowa, w toku sprawy nie przyznała się do winy, ponieważ nie uważała się za odpowiedzialną za zachowanie kierowców podczas jazdy.

Do ujawnienia nieprawidłowości doszło w październiku 2020 roku. Wtedy to duńscy agenci rutynowo zatrzymali łotewską ciężarówkę na autostradzie Køge Bugt w pobliżu Karlslunde. Podczas kontroli okazało się, że karta kierowcy w tachografie nie pasuje do kierującego. Jego dokument znaleziono zawinięty w folię aluminiową pod wycieraczką w kabinie ciężarówki. Na tej podstawie firma została oskarżona o odpowiedzialność za to, że trzech jej kierowców wielokrotnie jeździło na cudzej karcie kierowcy i nie przestrzegało wymogów dotyczących czasu odpoczynku kierowców.

Sąd w Roskilde uznał, że zaistniały szczególnie obciążające okoliczności i skazał spółkę na karę grzywny w wysokości 450 000 koron duńskich (60 392 euro), a policja zatrzymała dwie ciężarówki do czasu zapłaty grzywny. Łotewska firma w toku sprawy nie przyznała się do winy, ponieważ nie uważała się odpowiedzialną za zachowanie kierowców podczas jazdy. Dwaj kierowcy zostali ukarani: grzywną w wysokości 74 000 koron duńskich (9 936 euro) i 30- dniowym wyrokiem w zawieszeniu oraz grzywną w wysokości 67 500 koron duńskich (9 064 euro) i 20-dniowym wyrokiem w zawieszeniu.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels