Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

'Kierowcy na pierwszym miejscu'
Utworzona: 2023-02-05

To hasło wyrażające podejście do rozwoju zawodowego i samopoczucia kierowców pracujących w Girtece.

Litewska firma zaznacza, że zawód kierowcy ciężarówki wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i wymaga poświęcenia, jak również stalowych nerwów. Tymczasem pozyskanie nowych kierowców i zatrzymanie obecnych może w dzisiejszych czasach stanowić poważne wyzwanie dla przewoźników. Ze względu na ciągły niedobór truckerów w Europie, firmy oferujące lepsze warunki dla kierowców zyskują znaczną przewagę nad konkurentami.

Poszerzające się horyzonty

Sytuacja w Europie i problemy z dostępnością kierowców przekładają się na konieczność zatrudniania wykwalifikowanych kierowców spoza Unii Europejskiej. Polska i Litwa to dwa kraje Wspólnoty Europejskiej zatrudniające największą liczbę kierowców spoza niej. Jednym z takich pracodawców jest Girteka, która dowodzi, że kierowcy spoza Unii Europejskiej to zdecydowany atut. Aby ich pozyskać trzeba jednak pokonać szereg barier biurokratycznych. Na przykład, przy trwających napięciach geopolitycznych, kraje Wspólnoty poważnie ograniczyły procesy związane z ubieganiem się o wizy pracownicze dla obywateli krajów WNP. Litewski przewoźnik poszerza więc zakres poszukiwać sięgając w głąb Azji do krajów takich jak Indie czy Filipiny.

Proces rekrutacji i wdrażania nowozatrudnionych pracowników

Aby móc zasiąść za kierownicą ciężarówki Girteki, kandydat musi najpierw spełnić określone kryteria. Doświadczenie w podobnej pracy, dobre rekomendacje byłych pracowników oraz znajomość języków obcych to ewidentne atuty. Chociaż językiem urzędowym firmy jest angielski, nie jest on obowiązkowy, ponieważ przewoźnik stawia na wielokulturowość i międzynarodowe środowisko pracy. Nowi kierowcy są zatwierdzani po sprawdzeniu dostarczonych dokumentów i ocenie kandydatów.

Proces rekrutacji jest planowany i kontrolowany na wszystkich etapach. Zanim kierowca wyruszy w określoną trasę, otrzymuje instruktaż i szkolenia wewnętrzne, w tym uzyskanie kwalifikacji wstępnej w postaci kodu „95”. Po przejściu wszystkich niezbędnych procedur kierownik działu kadr rozpoczyna ustalanie terminarzu trasy z kierownikiem transportu. Następnie kandydaci kierowani są do pracy w załodze jedno- lub dwuosobowej, w zależności od dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Na przykład niedoświadczony kandydat może zostać zakwalifikowany jako praktykant do pracy z doświadczonym kierowcą. Tego typu rozwiązanie to jeden ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa ładunku na danej trasie.

Wszyscy nowozatrudnieni, którzy po raz pierwszy dołączają do Girteki, otrzymują konto bankowe, ubezpieczenie medyczne oraz płatny dwudniowy pobyt w hotelu, aby złagodzić obciążenia finansowe po przyjeździe. Jeśli chodzi o same ciężarówki, firma zapewnia kabiny o co najmniej średniej lub dużej pojemności z dachem średniej wysokości, tak aby kierowcy mieli wystarczająco dużo miejsca do wykonywania swoich obowiązków i odpoczynku. Ponadto w 2021 roku przewoźnik nabył nowy obiekt o powierzchni 22.000 m2 w Sadach pod Poznaniem, który jest obecnie jednym z głównych miejsc szkolenia kierowców. Jest on wyposażony w prysznice, usługi pralnicze, gabinet lekarski oraz usługi noclegowe.

Akademia kierowców

Zdaniem przewoźnika najwyższa jakość usług jest wypadkową najwyższej jakości umiejętności i wiedzy kierowcy. Dlatego wszyscy nowi i obecni kierowcy są szkoleni w wewnętrznej Akademii Kierowców Girteki. Kładzie ona duży nacisk na przygotowanie nowo zatrudnionych i obecnych kierowców do okresowego aktualizowania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Ważne jest, aby poznali oni nie tylko wiedzę techniczną, ale także wytyczne dotyczące prawidłowego zachowania i komunikacji, aby móc właściwie reagować na różne sytuacje występujące w pracy.

Dla wygody kierowców w głównych oddziałach transportowych Girteki: w Wilnie i Szawlach (Litwa) oraz pod Poznaniem działa kilka ośrodków Akademii Kierowców. Każdy ośrodek szkoleniowy prowadzi formalne programy dla nowych kandydatów oraz szkolenia okresowego zapewniające możliwość doskonalenia zawodowego. Programy szkoleniowe dzielą się na dwa. Licencjonowane obejmuje szkolenia okresowe (35-godzinne szkolenie do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych Kierowcy) oraz wewnętrzne obejmujące ponad 20 różnych programów tematycznych, dotyczących m.in. czasu pracy i odpoczynku, tachografów, dokumentacji, jazdy w UK itp.

EKO Liga

„Jedź mądrze i bezpiecznie!” – to główny cel motywacyjnej inicjatywy na rzecz ekonomicznej i ekologicznej jazdy w Girtece pod nazwą EKO Liga, organizowanej przez Akademię Kierowców. Dzięki niej kierowcy uczą się, jak unikać wypadków, przewidywać sytuacje na drodze, dbać o siebie i innych uczestników ruchu oraz bezpiecznie i sprawnie dostarczać ładunek.

Flota Girteki

Edukacja i szkolenia są kluczowymi bodźcami zapewniającymi profesjonalizm kierowców. Równie ważne są jednak warunki za kierownicą. Posiadanie bardzo młodej floty samochodów ciężarowych (średni wiek to 2,5 roku) oznacza, że firma jest bardziej skuteczna w zapewnianiu kierowcom bardziej komfortowych warunków. Flota litewskiego przewoźnika składa się z ponad 9 000 samochodów ciężarowych, w tym najnowszych pojazdów dostępne na rynku, wyposażonych w najnowsze technologie i rozwiązania.

Ciężarówki w ich flocie mają różne specyfikacje i różne opcje, jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo, istnieją pewne standardy, których przewoźnik stara się przestrzegać w całej flocie. Na przykład ciężarówki mają stałą maksymalną prędkość 80 km/h, co zapewnia bezpieczeństwo na drodze i redukcję emisji CO2. Stosowane są wyłącznie akumulatory typu AGM (Absorbent Glass Mat), tzn. akumulatory kwasowo-ołowiowe, które są szczelne i bezpieczniejsze w razie wypadku drogowego. Kolejna funkcja bezpieczeństwa – elektroniczne układy hamulcowe ze wskaźnikiem grubości okładziny hamulcowej i ostrzeżeniem o zużyciu okładzin hamulcowych.

Wydajność i wsparcie

Oprócz rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i komfort, takich jak m.in. dodatkowe schowki czy dodatkowa izolacja kabiny (termiczna i akustyczna), pojazdy te wyposażone są również w wysokiej klasy telematykę zapewniającą możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym (RTV), narzędzia, które nie tylko z korzyścią dla klienta, przewoźnika, ale także kierowcy. Transics Fleet Management System (FMS) współpracuje z tabletami znajdującymi się w kabinach, które służą do wymiany danych w czasie rzeczywistym z perspektywy kierowcy, kierownika i klienta. Planowanie transportu można jeszcze łatwiej przeorganizować i przenieść dzięki systemom SAP Transport Management.

Kolejnym cyfrowym rozwiązaniem wykorzystywanym przez Girtekę jest AI Planner, który pozwala planować usługę transportową pod kątem możliwości znalezienia odpowiednich kierowców, ciężarówek i naczep, spełnienia wymogów i przepisów prawa oraz koncentracji na bilansie ładunku, aby zredukować puste przebiegi oraz dostarczyć w najszybszym czasie. AI Planner uwzględnia przepisy Pakietu Mobilności oraz lokalne wymagania w zakresie czasu pracy kabotażowej oraz wymogi dotyczące przerw, czasu jazdy czy okresów odpoczynku. Dzięki wsparciu tego narzędzia czas pracy jest planowany bardziej równomiernie w całej flocie.

Litewski przewoźnik zaznacza, że dzięki 26-letniemu doświadczeniu w branży, dokłada starań, aby warunki rozwoju zawodowego 18.000 kierowców oraz ich samopoczucie w pracy stale się poprawiały, a firma pozostawała atrakcyjnym pracodawcą dla obecnych i potencjalnych współpracowników. Dowodem tych wysiłków jest to, że od 60% do 70% nowych kierowców dołącza do firmy dzięki rekomendacji obecnych kierowców. Co więcej, 40% kolegów, którzy pracowali w innych firmach transportowych lub mieli przerwę w karierze, wróciło do Girteki. Dzięki ciągłym szkoleniom, rozwiązaniom cyfrowym, najnowocześniejszym ciężarówkom i wsparciu firmy macierzystej kierowcy mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo oraz skupić się na głównej misji – dostarczaniu towarów we właściwym czasie i miejscu oraz zapewnieniu najwyższej jakości usług dla klientów firmy.

Źródło: Girteka
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
MWB Trans - Mariusz Wieczorek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels