Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Co nowego proponuje ZF?

Utworzona: 2022-10-03


Podczas targów IAA Transportation 2022 w Hanowerze, dywizja ZF Commercial Vehicle Solutions (CVS) zaprezentowała najnowsze zautomatyzowane rozwiązania eMobility, które wyznaczają nowe standardy branżowe w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i zrównoważonego rozwoju.

Nowy centralny napęd elektryczny CeTrax 2

Prezentacja całkowicie nowego centralnego napędu elektrycznego CeTrax 2 podczas targów IAA poprzedza produkcję seryjną, która rozpocznie się w 2023 roku. W tę zaawansowaną technologię układu napędowego ZF wyposaży jedną z ciężarówek producenta DAF. CeTrax 2 składa się z dwóch wysokowydajnych silników elektrycznych, jak również falowników z węglika krzemu oraz trzybiegowej skrzyni biegów zdolnej do wykonywania zmian mocy. Dzięki zintegrowaniu wszystkich głównych komponentów w jednym zespole, układ umożliwia producentom oferowanie konwencjonalnych spalinowych i elektrycznych układów napędowych na jednej platformie pojazdu oraz zapewnia wysoką moc i moment obrotowy, mniejszą masę i zwiększoną sprawność. Przy mocy ciągłej 360 kW i maksymalnej 24 700 nm, elektryczny centralny napęd CeTrax 2 działa z płynną i prawie niezauważalną zmianą biegów dzięki płynnej zmianie mocy. CeTrax 2 może być instalowany zarówno w istniejących, jak i nowych platformach pojazdów.

Rozpoczęcie produkcji seryjnej ZF ProAI

Na targach IAA firma Grupa ZF ogłosiła rozpoczęcie pierwszej w historii produkcji seryjnej swojego superkomputera ProAI. Zaprojektowany specjalnie do zastosowań w pojazdach użytkowych, ProAI jest najbardziej elastycznym, skalowalnym i potężnym superkomputerem samochodowym zapewniającym inteligencję pojazdu dla wszystkich platform samochodowych, aplikacji programowych i architektury systemów elektrycznych/elektronicznych pojazdu. ProAI jest kompaktowy, bardziej energooszczędny i wydajniejszy, przez co obsługuje wszystkie poziomy automatyzacji: od ADAS do poziomu 5 jazdy autonomicznej i zapewnia zaawansowane możliwości obliczeniowe wymagane przez autonomiczną jazdę. Pierwsze uruchomienie ProAI spodziewane jest w Chinach w 2023 roku, następnie superkomputer instalowany będzie w pojazdach ciężarowych w Chinach oraz USA.

Oczekiwania branży transportowej co do obniżenia całkowitych kosztów posiadania (TCO) powodują, że już wkrótce na drogach publicznych wiodąca będzie autonomiczna jazda poziomu 4 dla pojazdów użytkowych. W tym obszarze dywizja CVS Grupy ZF zaprezentowała na targach IAA Transportation 2022 pełne portfolio firmy w zakresie komponentów podwozia zautomatyzowanego pojazdu Poziomu 4 oraz elementów sterujących, a także gotowych rozwiązań w zakresie autonomicznej jazdy w komplecie z wirtualnymi kierowcami.

Ogromne zainteresowanie klientów platformą SCALAR

Od niedawnej premiery nowej cyfrowej platformy orkiestracji floty ‘SCALAR’, widać ogromne zainteresowanie tą technologią wśród producentów motoryzacyjnych. ‘SCALAR’ czerpie z 35-letniej historii zaawansowanych rozwiązań Grupy ZF w zakresie zarządzania flotą (FMS), cyfrowej łączności i światowej klasy algorytmów optymalizacji pracy pojazdów autonomicznych. Platforma oferuje w czasie rzeczywistym, oparte na AI zautomatyzowane podejmowanie decyzji i optymalizację dla flot, co poprawia wydajność operacyjną, wpływa na zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo, czas pracy, jak również bezpieczeństwo ładunków i pasażerów. ‘SCALAR’ będzie oferował zróżnicowany zestaw funkcji optymalizacji operacji flotowych, w tym w pełni automatyczne i bieżące planowanie, wyznaczanie tras, harmonogramy i rozwiązania dyspozytorskie. Platforma wykorzystuje unikalne dane o pojazdach, najlepsze w swojej klasie algorytmy oparte na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

‘SCALAR’ wspiera koordynację i zarządzanie w czasie rzeczywistym transportem towarów i osób zarówno dla flot jednorodnych, jak i mieszanych. Pomoże to operatorom tak jak m.in. przewoźnicy oraz organizatorzy transportu miejski wejście na kolejny poziom transportu (TaaS) i mobilności jako usługi (MaaS). Kluczowym elementem ‘SCALAR’ jest jego wiodąca w branży technologia, czyli orkiestracja - rozwiązanie do optymalizacji działania pojazdów autonomicznych, pozyskane od firmy Bestmile w listopadzie 2021 r.

Dywizja CVS Grupy ZF to kompleksowe rozwiązanie dla branży pojazdów użytkowych, oferujące najszersze portfolio technologiczne i najbardziej rozbudowaną globalną obecność. Dzięki temu możemy oferować lokalnie odpowiednie produkty i rozwiązania. Nasza przewaga biznesowa oraz produkty, które wprowadzamy na rynek, są potwierdzeniem skuteczności przyjętej strategii Next Generation Mobility. Jako ceniony, rozwojowy partner dla klientów na całym świecie, firma ZF pomaga napędzać przemysł pojazdów użytkowych w kierunku przyszłości, gdzie ludzie i towary będą transportowane bezpiecznie, wydajnie i w sposób zrównoważony przez w pełni autonomiczne, połączone i elektryczne pojazdy - podkreśla Wilhelm Rehm, członek zarządu ZF odpowiedzialny za rozwiązania dla pojazdów użytkowych, technologię przemysłową i gospodarkę materiałową.
Podczas targów IAA w Hanowerze Grupa ZF pokazała również nową modułową i skalowalną platformę układu hamulcowego mBSP XBS, w którą wyposażona będzie demonstracyjna ciężarówka ZF Innovation Truck. Ten nowy układ hamulcowy wraz z nowym systemem OnGuardMAX firmy ZF wspomagającym hamowanie awaryjne, pokazuje obiecujące możliwości w rzeczywistych sytuacjach na drodze.

Źródło: ZF
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels