Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Bez hamulców za to z magnesem
Utworzona: 2022-09-25

Kierowca polskiego zestawu ciężarowego dzień przed kontrolą dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego ukrywał rzeczywisty czas pracy, wykorzystując magnes, który przyłożył do impulsatora skrzyni biegów ciągnika siodłowego.

W Jeleniowie koło Kudowy-Zdroju, funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik siodłowy z naczepą. Zestawem należącym do polskiego przedsiębiorcy wykonywany był międzynarodowy transport drogowy. W trakcie kontroli czasu pracy kierującego stwierdzono, że w dniu poprzedzającym kontrolę używał on magnesu, aby zakłócić prawidłową pracę tachografu i ukryć swoje rzeczywiste aktywności za kierownicą. Inspektorzy skierowali zatrzymaną ciężarówkę do okręgowej stacji kontroli pojazdów, ponieważ mieli sporo zastrzeżeń do jej stanu technicznego. Stwierdzili popękane tarcze hamulcowe przy kole przedniej osi ciągnika siodłowego. Z kolei przy kole na pierwszej osi naczepy brakowało kompletnego siłownika, klocków i przewodów hamulcowych. Koło to w ogóle nie hamowało, o czym świadczył nalot rdzy na tarczach hamulcowych.

Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ciągnika siodłowego i naczepy oraz wydaniem zakazu ich dalszej jazdy do momentu naprawy stwierdzonych usterek. Inspektorzy ukarali kierowcę mandatem karnym. Za stwierdzone naruszenia odpowiedzialność finansowa grozi również przewoźnikowi drogowemu. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Źródło: GITD
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels