Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

2,5 i 4 promile alkoholu- kierowcy zatrzymani dzięki czujności innych
Utworzona: 2022-08-09

Policjanci dąbrowskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który jechał drogą krajową nr 73 w kierunku Tarnowa a na ekspresowej „dwójce” w Warszawie, zatrzymania dokonali inspektorzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Na ekspresowej „dwójce” w Warszawie funkcjonariusze zwrócili uwagę na kierowców, którzy trąbili i wskazywali ręką na jadący przed nimi pojazd dostawczy, w którym znajdował się kierowca i dwóch pasażerów. Samochód został zablokowany przez inne pojazdy. Kiedy inspektorzy podeszli do dostawczaka, od razu poczuli od kierującego silną woń alkoholu. Uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę poprzez wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki samochodu. Wezwali na miejsce patrol Policji i do czasu jego przyjazdu zabezpieczyli radiowozem miejsce, w którym zatrzymał się bus. Inspektorzy sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Mężczyzna miał 1,89 mg/l (ok. 4 promile) alkoholu w wydychanym powietrzu. Pijanego kierującego oraz pojazd przekazano do dalszych czynności funkcjonariuszom stołecznej Policji. W rozmowie z inspektorami oraz policjantami, kierowca busa przyznał się, że spożywał alkohol w dniu zatrzymania do kontroli drogowej.

Natomiast na ulicy Kościuszki w Szczucinie policjanci z drogówki sprawdzając trzeźwość poruszających się drogą krajową nr 73, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego zestawem pojazdów przystosowanym do przewozu bydła. Mundurowi, po otwarciu drzwi kabiny kierowcy, wyczuli silną woń alkoholu.

Zachowanie i wygląd mężczyzny siedzącego za kierownicą pojazdu wskazywały, że jest mocno nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 50-taka ponad 2,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi województwa pomorskiego prawo jazdy. Natomiast pojazd, którym się poruszał został przekazany innemu kierowcy. Teraz kierowca na "podwójnym gazie" odpowie przed sądem, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2. Pomimo rosnącej świadomości społecznej należy pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie, jest według statystyk jednym z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym i jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:
📌od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

📌 powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Źródło: policja.pl/GITD
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Hellmann Worldwide Logistics Polska Sp. z o. o. Sp. komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels