Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Naczepa chłodnicza czerpie energię ze słońca

Utworzona: 2022-06-14


Sono Motors, firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla transportu zasilanych energią słoneczną, rozszerza działalność o rynek naczep chłodniczych. Do testów trafi wkrótce naczepa marki Chereau, wyposażona m.in. w panele solarne na dachu i ścianach bocznych.

Firma Sono Motors podpisała umowę kupna-sprzedaży z Grupą Reefer, międzynarodowym specjalistą w dziedzinie nadwozi chłodniczych. W ramach tej współpracy, przy pomocy firmy Chereau S.A.S., francuskiej spółki zależnej Grupy Reefer, powstanie pierwsza naczepa chłodnicza z systemem solarnym. Sono Motors wyposaży dach i górną część ścian bocznych naczepy w 54 wysokowydajne panele typu VaPV (fotowoltaika nakładana na pojazd), które zajmują powierzchnię 58,9 m2 i zapewniają łącznie do 9,8 kW energii przy szczytowej wydajności.

Energia słoneczna będzie wykorzystywana do obsługi agregatu chłodniczego poprzez ładowanie akumulatora. Stworzy to możliwość zmniejszenia życia paliwa na poziomie ok. 3400 litrów (nawet do ok. 8400 l w sprzyjających warunkach) i redukcji lokalnych emisji CO2 o ok. 9 ton rocznie na pojazd w porównaniu z naczepą z agregatem chłodniczym napędzanym olejem napędowym. Emisja CO2 generowana podczas produkcji jednej naczepy, wynosząca ok. 6,5 tony, może zostać zrekompensowane po mniej niż roku pracy pojazdu.

Po planowanej premierze naczepy na targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze nastąpią kilkumiesięczne testy drogowe, które przeprowadzi klient firmy Chereau we Francji. Częścią procesu testowania będzie walidacja danych dotyczących zysku energii i oszczędności paliwa, które na razie są oparte na wewnętrznych obliczeniach.

Firma Sono Motors podkreśla, że dzięki swojej wydajnej technologii pozyskiwania energii słonecznej łagodzi skutki rosnących kosztów paliwa i przyczynia się do ograniczenia emisji CO2 przez środki transportu. W związku z tym liczy na dobrą sprzedaż naczep z systemem solarnym, tym bardziej, że prognozy rynkowe przewidują wzrost sprzedaży naczep chłodniczych ze względu na rosnące zapotrzebowanie na leki, mrożonki i fast foody.


Opracowaną przez Sono Solar, jednostkę biznesową firmy Sono Motors, technologię pozyskiwania energii ze słońca można bezproblemowo wdrażać w pojazdach użytkowych, m.in. ciężarówkóch, autach dostawczych, naczepch i autobusach. Oferta obejmuje panele słoneczne, energoelektronikę, telematykę i zarządzanie danymi, integrację mechaniczną i elektryczną, a także obsługę posprzedażną i serwis.

Źródło: Sono Motors
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels