Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Rząd rzucił przedsiębiorcom koło ratunkowe
Utworzona: 2022-04-15

Na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń ogłosił, że będzie możliwość zmiany formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego.

Do 20 lutego przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą musieli podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania. Każdy z nich miał trzy możliwości: zasady ogólne, czyli wg skali podatkowej, podatek liniowy albo ryczałt. Jednak to, co normalnie nie powinno nikomu sprawić problemu, w tym roku stało się niezwykle trudną decyzją – ze względu na chaos legislacyjny związany z Polskim Ładem.

Dlatego też Komisja Podatkowa Business Centre Club zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o zatrzymanie negatywnych skutków „Polskiego Ładu” poprzez możliwość wstecznej zmiany wyboru formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku. Ich zdaniem żaden z podatników w momencie dokonywania tego wyboru nie może mieć i nie ma pewności co do tego, w jaki sposób będzie kształtowała się jego struktura przychodów i kosztów w trakcie kolejnych miesięcy roku podatkowego. Nie mając wiedzy na temat kosztów i przychodów, błąd w wyborze formy opodatkowania mógł w skrajnych przypadkach oznaczać nawet bankructwo. Szczegółowe informacje tutaj.

Rząd długo zastanawiał się nad taką możliwością, ale w końcu decyzja zapadła. Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Finansów spotkały się z aprobatą partnerów społecznych. W wyniku konsultacji MF uzupełniło je o kilka nowych rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego. W ten sposób MF realizuje postulat biznesu, doradców podatkowych i księgowych.


Źródło: BCC/Ministerstwo Finansów
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels