Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Świadectwo kierowcy - o czym musi pamiętać przewoźnik?

Utworzona: 2022-03-01


Komunikat Biura ds. Transportu Międzynarodowego.

Jeżeli przewoźnik wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami o dmc 2,5-3,5 t zatrudnia lub korzysta z usług kierowcy, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego ani rezydentem długoterminowym w rozumieniu dyrektywy Rady 2003/109/WE z dnia 25 listopada 2003 r. dotyczącej statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi, to także dla kierowcy prowadzącego pojazd o dmc 2,5-3,5 t ma obowiązek uzyskania świadectwa kierowcy zgodnie z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.

Dokumenty jakie należy dołączyć do wniosku o wydanie świadectwa dla takiego kierowcy określono poniżej. Z uwagi na fakt, iż do prowadzenia pojazdów o dmc do 3,5 tony jest wymagane posiadanie jedynie prawa jazdy kategorii B – kierowcy tacy nie mają obowiązku uzyskiwania kwalifikacji wstępnej oraz odbywania szkoleń okresowych. Jednakże wówczas w świadectwie kierowcy w rubryce uwagi nie będzie wpisywany kod „95”, bowiem świadectwo takie tylko będzie potwierdzać fakt legalnego zatrudniania lub korzystania z usług kierowcy, a nie spełnienia przez niego warunków co do odbycia kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.

Warunki wydawania świadectwa kierowcy:

Świadectwo kierowcy jest wydawane przez państwo członkowskie każdemu przewoźnikowi, który:
    a) jest posiadaczem licencji wspólnotowej; oraz
    b) albo legalnie zatrudnia w tym państwie członkowskim kierowcę, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego ani rezydentem długoterminowym, albo w sposób legalny korzysta z usług kierowcy, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego ani rezydentem długoterminowym, pozostającego w dyspozycji tego przewoźnika zgodnie z warunkami zatrudnienia i kształcenia zawodowego określonymi w tym państwie członkowskim.
🚩Świadectwo kierowcy należy do przewoźnika, który przekazuje je do dyspozycji kierowcy wskazanemu w świadectwie, podczas gdy kierowca prowadzi pojazd, korzystając z licencji wspólnotowej wydanej temu przewoźnikowi. Uwierzytelniony wypis ze świadectwa kierowcy wydany przez właściwe organy państwa członkowskiego siedziby przewoźnika jest przechowywany w lokalach przewoźnika. Świadectwo jest okazywane na wniosek każdego upoważnionego funkcjonariusza służb kontrolnych.

🚩 Świadectwo kierowcy wydawane jest na okres określony przez wydające państwo członkowskie, jednakże nie dłużej niż na 5 lat.

🚩 Świadectwo kierowcy wydaje w drodze decyzji administracyjnej Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Do wniosku dotyczącego wydania świadectwa kierowcy dla kierowcy wykonującego przewozy wyłącznie pojazdem lub zespołem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony i nie przekracza 3,5 tony, trzeba będzie dołączyć:

    1. kopię licencji wspólnotowej;
    2. zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy oraz kopie orzeczeń o braku:
    a) przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, o których mowa w art. 39a ust. 1 pkt 3, oraz
    b) przeciwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, o których mowa w art. 39a ust. 1 pkt 4;
    3. kserokopię dokumentu tożsamości;
    4. kserokopię prawa jazdy;
    5. kserokopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy.
Źródło: Biuro ds. Transportu Międzynarodowego
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Hellmann


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels