Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Dachser inwestuje we flotę pojazdów bezemisyjnych
Utworzona: 2022-02-25

W pierwszym etapie, do końca 2023 r. rodzinna firma wprowadzi na europejskie trasy co najmniej 50 dodatkowych elektrycznych ciężarówek z napędem akumulatorowym.

REKLAMA
Ponadto flotę pojazdów służbowych i serwisowych zasili blisko 1000 elektrycznych samochodów osobowych. Równolegle firma będzie kontynuować szereg projektów pilotażowych mających na celu opracowanie i przetestowanie ciężarówek napędzanych wodorem. Pierwsze tego typu pojazdy różnych producentów mają wyjechać na drogi w sieci Dachser najpóźniej do 2023 roku.

Jedynym sposobem na osiągnięcie przez sektor transportu długoterminowego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, jest korzystanie z pojazdów zeroemisyjnych. Dlatego właśnie takie pojazdy stanowią kluczowy element naszej strategii ochrony klimatu. W najbliższych latach zamierzamy znacznie zwiększyć wykorzystanie pojazdów przyjaznych dla środowiska, co da nam cenne doświadczenie, a także przyczyni się do zwiększenia liczby tego typu samochodów na europejskich drogach wyjaśnia Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) w Dachser.

Więcej pojazdów elektrycznych

Obecnie firma wykorzystuje pojazdy akumulatorowe głównie do dostaw miejskich w ramach swojej sieci drobnicowej. W Europie firma posiada w codziennej eksploatacji rowery towarowe ze wspomaganiem elektrycznym, a przede wszystkim pojazdy elektryczne o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony. Wciąż dostępnych jest bardzo niewiele w pełni elektrycznych produkowanych seryjnie pojazdów o wyższej dopuszczalnej masie całkowitej. Obecnie jedyną tego typu ciężarówką eksploatowaną przez Dachser jest przedprodukcyjny 19-tonowy model Mercedes-Benz eActros użytkowany w Stuttgarcie, stolicy Badenii-Wirtembergii, w ramach partnerstwa innowacyjnego z Daimlerem.

W ciągu najbliższych dwóch lat Dachser samodzielnie lub we współpracy z partnerami transportowymi zakupi co najmniej 50 dodatkowych ciężarówek o zerowej emisji, w tym ciężkie pojazdy akumulatorowo-elektryczne i ciągniki siodłowe różnych producentów.

W europejskiej sieci Dachser aktywnie promujemy wykorzystanie pojazdów z zerową emisją spalin, aby jak najefektywniej włączyć je do naszych procesów transportowych. Są to inwestycje w przyszłość, które w dłuższej perspektywie zaprocentują. W tym roku będziemy rozszerzać wykorzystanie ciężarówek o zerowej emisji spalin na przewozy regionalne, a w szczególności przewozy wahadłowe. Zamierzamy również wykorzystywać pojazdy zasilane akumulatorami do przemieszczania nadwozi wymiennych i naczep pomiędzy naszymi oddziałami wyjaśnia Alexander Tonn, Chief Operations Officer (COO) Road Logistics w Dachser.

Ładowanie zieloną energią

Równolegle Dachser tworzy w swoich oddziałach odpowiednią liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ponadto planowanych jest ponad 40 nowych punktów szybkiego ładowania dla ciężarówek, każdy o mocy ładowania 180 kW. Wszystkie punkty ładowania są zasilane zieloną energią elektryczną, która jest kupowana albo wytwarzana przez firmę za pomocą instalacji fotowoltaicznych.

Źródło: Dachser
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Intrans Przeprowadzki


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels