Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Polska ciężarówka, ukraiński kierowca i zatrzymane prawo jazdy
Utworzona: 2022-01-16

Do rutynowej kontroli, prowadzonej przez inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego ze Słubic, doszło 12 stycznia br. na lubuskim odcinku A2.

Kierowca, posiadający obywatelstwo ukraińskie, przewoził ładunek z Polski do Niemiec. Z zapisów tachografu wynikało, że pojazd od dwóch dni stoi, a kierowca odpoczywa. Okazało się, że szofer wyłączył tachograf wykorzystując do tego zmienione oprogramowanie. Pojazd skierowano do specjalistycznego warsztatu, gdzie urządzenie zostało wymontowane i zatrzymane w celach dowodowych. Koszty związane z instalacją w ciężarówce nowego urządzenia poniósł przewoźnik.

Na kierowcę nałożono grzywnę w wysokości 2 tys. zł oraz zatrzymano jego prawo jazdy. Grozi mu również odpowiedzialność karna, ponieważ użycie zmienionego oprogramowania tachografu powodowało jednocześnie ingerencję w drogomierz ciężarówki. Odpowiedzialność finansową poniosą również przedsiębiorca i osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie. Wobec nich zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Kierowcę przekazano do dyspozycji Policji, która zatrzymała go do wyjaśnienia sprawy.

Źródło: GITD
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels