Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Zakładanie łańcuchów – nie tak hop siup...

Utworzona: 2021-12-10


Tematem jednego z zajęć w ramach tegorocznej akcji Profesjonalni Kierowcy, prowadzonego przez trenerów Volvo Trucks, było zakładanie łańcucha na koło ciągnika siodłowego.

Zima to czas, gdy w wielu krajach, szczególnie Europy Północnej oraz w górzystych regionach Europy Zachodniej, wykorzystywanie łańcuchów na kołach zestawów ciężarowych okazuje się niezbędne do bezpiecznego poruszania się. W niektórych krajach istnieje obowiązek przewożenia łańcuchów i używania ich, przynajmniej na osi napędowej, w miejscach oznaczonych znakami drogowymi. Np. w Norwegii od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy kierowca ciągnika z naczepą musi przewozić ze sobą 7 łańcuchów.

Trenerzy Volvo Trucks Robert Kantorek i Marek Jastrzębski przeprowadzili pokaz zakładania łańcucha w komfortowych warunkach letnich zaznaczając, że zimą podczas postoju na poboczu zaśnieżonej trasy zadanie może być znacznie trudniejsze do wykonania.

Na początek łańcuch został dokładnie rozłożony na podłożu (żeby uniknąć splątania) w takiej pozycji, aby napinacz znajdował sie po zewnętrznej części koła. Następnie Robert Kantorek zawiesił łańcuch na zewnętrznym kole osi napędowej ciągnika, a Marek Jastrzębski ruszył do przodu i na niego najechał. To przesunięcie pojazdu umożliwiło zapięcie łańcucha na specjalny zamek, a następnie naciągnięcie napinacza.

W tym momencie łańcuch nie jest jeszcze napięty na 100% i dlatego należy przejechać ciągnikiem 100-200 metrów i jeszcze raz go naciągnąć i zablokować napinacz. Czynność trwała około pięciu minut.

Najgorsze jest to, że po tym jak się napracujemy i założymy 6 łańcuchów, przed wjazdem do tunelu musimy wszystkie zdjąć, a po wyjeździe ponownie wszystkie założyć
– zaznaczył Robert Kantorek.
Zobaczcie to na filmie.

Źródło: YouTube
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels