REKLAMA

ŠKODA AUTO testuje elektryczne ciężarówki
Utworzona: 2022-01-14

Dwa ciągniki elektryczne ze standardowymi naczepami są wykorzystywane do transportu towarów na terenie zakładu w Mladá Boleslav, a planuje się wdrożenie kolejnych.

W ten sposób czeski producent samochodów planuje zmniejszyć roczną emisję CO2 o 60 ton w porównaniu do przewozów wykonywanych za pomocą pojazdów napędzanych olejem napędowym. ŠKODA AUTO systematycznie zmniejsza swój ślad środowiskowy i znacznie zaostrzyła swoje cele środowiskowe w ramach strategii korporacyjnej NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030.

Test, który rozpoczął się na początku października 2021 roku potrwa do maja 2022 roku. Kolejnym krokiem, który rozpocznie się od czerwca 2022 roku będzie transport akumulatorów do samochodów elektrycznych przez teren zakładu w Mladá Boleslav na specjalnie wykonanych, skróconych naczepach. W tym celu naczepy będą wyposażone w technologię przenośników do automatycznego załadunku i rozładunku palet. Ciągniki mogą pokonać 80 km na jednym ładowaniu, a pełne naładowanie akumulatorów zajmuje 4,5 godziny. Zużywają około 200 kWh energii elektrycznej na 100 km.

W ramach strategii „Zielona Przyszłość”, ŠKODA AUTO realizuje ambitne cele zrównoważonego rozwoju, które określiła dla obszarów produkcji i logistyki w ramach strategii pt. „Zielona Logistyka”. Dzięki zastosowaniu ciężarówek napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) na terenie fabryki firma ograniczyła emisję CO2 o 25% w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w konwencjonalne układy napędowe, a teraz podejmuje kolejny krok w celu dalszej minimalizacji emisji, wprowadzając ciężarówki elektryczne.

Źródło: ŠKODA AUTO
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels