REKLAMA

Bułgaria idzie o krok dalej- oprócz certyfikatu obowiązkowy test
Utworzona: 2021-11-24

Bułgaria przyjęła zasady UE, zgodnie z którymi państwa oznacza się różnymi kolorami (zielony, pomarańczowy i czerwony) w zależności od sytuacji epidemiologicznej (liczby zakażeń). Od 19.11.2021 r. Polska zakwalifikowana jest do strefy czerwonej.

Oznacza to, że wjazd do Bułgarii dozwolony jest wyłącznie po okazaniu ważnego unijnego cyfrowego certyfikatu szczepienia COVID lub certyfikatu ozdrowieńca (lub analogicznego dokumentu) ❗oraz dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do Bułgarii. Dokument musi zawierać: imię i nazwisko osoby zgodne z dokumentem tożsamości, z którym się podróżuje, dane placówki medycznej wykonującej badanie (nazwa, adres lub inne dane kontaktowe), datę przeprowadzenia testu PCR, zapisane alfabetem łacińskim oraz wynik negatywny (NEGATIVE), umożliwiający interpretację dokumentu.

Osoby nieposiadające wyżej wymienionych dokumentów będą kierowane na 10 dniową kwarantannę, którą będzie mógł znieść dyrektor regionalnej inspekcji zdrowia po przesłaniu e-mailem negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 24 h od momentu wjazdu do BG lub szybkiego testu antygenowego. Zniesienie kwarantanny nastąpi w ciągu 24 h od przesłania wyniku testu.

W czerwonej strefie, oprócz Polski, znajdują się aktualnie między innymi:
Wielka Brytania i Irlandia Północna, Gruzja, Armenia, Czarnogóra, Serbia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Słowacja, Ukraina, Austria, Niderlandy, Irlandia, Czechy, Belgia, Węgry, Dania, Islandia, Grecja, Niemcy, Liechtenstein, Andora i Szwajcaria.

Przepisy te nie dotyczą między innymi:
- kierowców ciężarówek, którzy wykonują lub kompletują międzynarodowy transport towarów i towarów po wjeździe na terytorium Republiki Bułgarii;
- osób przejeżdżających tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii, w przypadku gdy można zagwarantować natychmiastowy wyjazd z terytorium Republiki Bułgarii;
- dzieci do 12 roku życia.

Źródło: gov.pl
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels