Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Pierwsza brytyjska elektryczno-bateryjna
Utworzona: 2021-10-09

Firma Tevva zaprezentowała 7,5-tonową ciężarówkę elektryczną czerpiącą energię z akumulatorów, która została zaprojektowana przez Brytyjczyków i od połowy przyszłego roku ma być seryjnie produkowana na Wyspach.

Lekka ciężarówka została zaprojektowana przez zespół kierowany przez Kena Scotta, byłego dyrektora ds. technicznych w firmach Bentley i Alexander Dennis, oraz Dale'a Grewera, byłego głównego projektanta koncernu Jaguar Land Rover. To pojazd trzeciej generacji, będący efektem 7 lat prac rozwojowych i doświadczeń zebranych podczas testów drogowych przeprowadzonych na dystansie ok. 350.000 km.

Tevva Truck to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5-tony, który może przewozić do 16 europalet i ponad dwie tony ładunku. Akumulatorowa wersja zapewnia zasięg do 250 km, natomiast opatentowana technologia przedłużania zasięgu (REX) wykorzystująca wodorowe ogniwa paliwowe zwiększa go do 500 km. Rozwiązania techniczne, które są już testowane, umożliwią w przyszłości pełne naładowanie akumulatorów w ciągu zaledwie jednej godziny.

Producent zapewnia, że będzie to pojazd wytrzymały i odporny na trudy codziennej eksploatacji w aglomeracjach miejskich i na trasach lokalnych. Podkreśla przy tym, że całkowity koszt posiadania "elektryka" jest porównywalny do kosztu pojazdu zasilanego olejem napędowym przy założeniu średniego przebiegu ok. 3000 km lub zużyciu 500 litrów oleju napędowego miesięcznie.

Ciężarówka będzie produkowana w nowej fabryce zlokalizowanej na terenie Thames Freeport w pobliżu centrum Londynu. Zakład produkcyjny o powierzchni 11.000 m² na razie zatrudnia ok. 60 pracowników, ale w ciągu najbliższych 24 miesięcy ma stworzyć dodatkowe 1000 miejsc pracy m.in. dla mechaników, inżynierów czy programistów.

Produkcja pojazdu rozpocznie się w lipcu 2022 r., a pierwsze dostawy spodziewane są w trzecim kwartale przyszłego roku. Zamówienia w przedsprzedaży można składać już teraz. Przewiduje się, że do roku 2023 produkcja ma osiągnąć poziom 3000 ciężarówek rocznie.

To pierwsza z ciężarówek elektrycznych, które będą produkowane przez firmę Tevva w Wielkiej Brytanii – docelowo gama modeli ma obejmować pojazdy akumulatorowe oraz wyposażone w technologię REX z ogniwami paliwowymi o DMC do 19,5 tony. Pojazdy te będą przeznaczone na rynki Zjednoczonego Królestwa, Europy i Bliskiego Wschodu.

Źródło: Tevva
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADAR Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels