Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Omega Pilzno stawia na ekologiczną flotę
Utworzona: 2021-09-30

Tabor przewoźnika uzupełnia 110 samochodów ciężarowych Volvo oraz ponad 130 naczep i przyczep różnego typu.

REKLAMA
Część nowych ciągników napędzają jednostki zasilane LNG. Natomiast zamówione chłodnie wyposażono w niskoemisyjne agregaty z panelami słonecznymi na dachu. Inwestycje stanowią realizację założeń Strategii Środowiskowej Omegi Pilzno, opisanych w najnowszym Raporcie Ekologicznym przedsiębiorstwa.

Ekologiczny Raport 2021 przeczytasz TUTAJ

Prezentuje on w liczbach rzeczywisty wpływ Omegi Pilzno na środowisko naturalne. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest ślad węglowy, którego obniżenie jest głównym celem strategii środowiskowej. Liderzy branży TSL muszą zatroszczyć się o to, by ekologia nie stanowiła jedynie elektryzującej wszystkich mody oraz sposobu na zainteresowanie klienta, a stała się probierzem jakości świadczonych usług transportowych i logistycznych.

Ekologia jest mierzalna. Wiele parametrów można łatwo określić, szczególnie gdy przedsiębiorstwo prowadzi rzetelną politykę zbierania i analizy informacji o własnej działalności. Najlepszym przykładem jest tu ślad węglowy organizacji. Naszym zdaniem rzetelność i transparentność danych jest bardzo ważna, dlatego raportując poziom zaawansowania naszych „zielonych” inwestycji, dodajemy informację o tym, w jakim stopniu przełożyły się one na realne obniżenie emisji CO2 mówi Łukasz Serafin, Pełnomocnik Zarządu ds. Jakości i Ekologii w Omedze Pilzno.

Dzięki zielonym inwestycjom oraz na skutek wprowadzenia zmian w Organizacji wypracowano rzeczywiste obniżenie wielu wskaźników. Najważniejsze to redukcje śladu węglowego w przeliczeniu na pracownika o 9,18% pomimo wzrostu zatrudnienia, na tonokilometr (tkm) o wartość 12,80%, jak również w przeliczeniu na przejechane kilometry o 9,87%.

Plany inwestycyjne na 2021 rok – ekologiczne technologie

Jednym z celów przewoźnika jest wsparcie klientów w wypełnianiu polityki zrównoważonego rozwoju, poprzez umożliwienie im realnego obniżenia śladu węglowego. Choć udział transportu w globalnej emisji CO2 do atmosfery nie jest największy, to nadal można jeszcze wiele zrobić, by ten sektor gospodarki był bardziej przyjazny środowisku. Jednym ze sposobów by spełnić ten cel jest inwestowanie w ekologiczne technologie.

Do istniejącego już taboru niskoemisyjnych ciągników siodłowych zasilanych LNG (z zapłonem iskrowym) dołącza 10 najnowszych ciężarówek na gaz marki Volvo (w technologii HPDI). Pojazdy tworzą „zielone” zestawy z naczepami o obniżonej masie własnej, które pozwalają na realne obniżenie emisji. Uzupełnieniem ekologicznej floty Omegi Pilzno, są chłodnie wyposażone w agregaty z panelami słonecznymi. Dzięki ładowaniu akumulatorów agregatu za pomocą energii słonecznej, zużycie paliwa spada o 16%. Obniżona jest również awaryjność agregatów, ponieważ uruchamiają się o wiele rzadziej dzięki dodatkowemu zasilaniu.

W naszym przekonaniu sensowy jest tylko odpowiednio ukierunkowany rozwój, dlatego konsekwentnie kroczymy ekologiczną ścieżką. Interesują nas kompleksowe rozwiązania i takie staramy się oferować klientom. Naszym pomysłem jest łączenie nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska technologii transportowych w zintegrowane ekologiczne zestawy. Ciągnik napędzany LNG, naczepa o obniżonej masie własnej lub chłodnia z panelem słonecznym oraz opony o zmniejszonych oporach toczenia kumulują efekt, pozwalając na realne obniżenie emisji mówi Adam Godawski, Wiceprezes Omegi Pilzno.

Plany inwestycyjne w roku 2021– ograniczenie emisji

Kolejnym ze sposobów, by wypełnić cele środowiskowe jest wykonywanie przewozów z użyciem możliwie najnowocześniejszych pojazdów ciężarowych, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji.

Obecnie naszą ambicją w zakresie taboru jest wymiana ostatnich sztuk pojazdów z niższą normą emisji EURO 5 na ciężarówki najnowszej generacji. Zakładamy, że do roku 2023 wszystkie pojazdy w naszej flocie spełniać będą normę EURO 6 lub wyższą mówi Krystian Tyksiński, Manager Techniczny w Omedze Pilzno.

Z uwagi na to w 2021 roku firma zamówiła 75 ciągników siodłowych Volvo FH nowej generacji, spełniających najwyższą normę EURO 6D. Tabor zasili również 25 pojazdów z wymiennymi zabudowami BDF, z których 5 wyposażonych będzie w windy ułatwiające przeładunek. W najbliższych miesiącach przewoźnik uzupełni także swoją flotę o 130 nowych naczep, a część z nich będzie cechowało się obniżoną masą własną i wejdzie w skład „zielonych” zestawów, które są w ofercie firmy.

Źródło: Omega Pilzno
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Viking


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels