Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

E-Toll wchodzi do gry. Poznaj nowości, które wprowadza

Utworzona: 2021-09-22


Od października za pobieranie opłat drogowych w Polsce będzie odpowiadał nowy system o nazwie e-Toll. Wyprze platformę viaTOLL, która zostanie wygaszona ostatniego dnia września. Do końca września trwa okres przejściowy, w którym obowiązują oba systemy. Trwa również promocja na przejazdy z e-Toll.

Obowiązkiem rejestracji w e-Toll objęte są wszystkie pojazdy oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także autobusy. Z wprowadzeniem e-Toll wiąże się sporo nowości, z których warto zdawać sobie sprawę zanim system będzie jedyną opcją opłacania myta w Polsce.

Urządzenia pokładowe – wolny wybór

E-Toll bazuje na dwóch technologiach: bezprzewodowej transmisji danych i pozycjonowania satelitarnego. Określenie lokalizacji pojazdu na drodze płatnej opiera się na danych satelitarnych, a informacje potrzebne do działania systemu są przesyłane za pośrednictwem sieci komórkowej.

System wymaga nowych urządzeń pokładowych: OBU (skrót od On Board Unit) i ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne). OBU to urządzenia pokładowe zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej. Są łatwe w montażu i można je przenosić z jednego pojazdu do drugiego (po wcześniejszym przerejestrowaniu „skrzynki” w systemie).

ZSL są montowane na stałe i zintegrowane z siecią elektryczną pojazdu. Kierowca nie musi pamiętać o podłączeniu urządzenia przed wjazdem na drogi płatne, co zmniejsza ryzyko, że przejazd nie zostanie prawidłowo opłacony. Montaż wymaga ingerencji w układy pojazdu, a przekładanie urządzeń pomiędzy samochodami jest bardziej kłopotliwe - wymaga demontażu przez specjalistę.

Aplikacja e-Toll PL

Nowy system oferuje również możliwość rejestrowania przejazdu za pomocą aplikacji mobilnej działającej na urządzeniach z systemem Android lub iOS. Stanowi alternatywę dla urządzeń OBU i ZSL. Zainstalowana w telefonie aplikacja generuje identyfikator biznesowy urządzenia (dokładnie taki, z jakim mamy do czynienia w przypadku OBU czy ZSL), który należy podać w Internetowym Koncie Klienta. W systemie aplikacja widoczna jest jako OBE, czyli On Board Equipment.

Rejestracja możliwa przez internet

W e-Toll można rejestrować się na kilka sposobów, ale najwygodniejszym jest dołączenie do systemu online poprzez Internetowe Konto Klienta. Bezproblemowe przejście procesu rejestracji wymaga posiadania: profilu zaufanego, dokumentu potwierdzającego upoważnienie do reprezentowania przedsiębiorstwa (jeśli rejestrujemy pojazd i urządzenie w imieniu przewoźnika), dowodu rejestracyjnego pojazdu, dokumentu potwierdzającego klasę emisji spalin, a także Biznes ID urządzenia lub aplikacji.

Podczas rejestracji należy określić sposób płatności: przedpłacony lub z odroczoną płatnością. Każde konto w systemie e-Toll może rejestrować dowolną liczbę pojazdów. Aby to zrobić wystarczy przypisać do konta urządzenie lub aplikację, a później powiązać je z zarejestrowanym pojazdem.

Promocja w okresie przejściowym

Odpowiadające za wprowadzenie e-Toll Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają przewoźników do rejestracji pojazdów w nowym systemie zanim stary zostanie wygaszony. Pozwoli to uniknąć kar na początku października, a do końca września można nawet zaoszczędzić na drogach płatnych. Do 30 września przejazdy drogami płatnymi opłacone za pośrednictwem nowego rozwiązania są o 25% tańsze. Dla dużych przedsiębiorstw transportowych taka ulga oznacza możliwość wygenerowania sporych oszczędności.

Jest to skrót artykułu zamieszczonego na blogu firmy Omega Pilzno, który zawiera newsy z rynku transportowego i jest bazą wiedzy na temat transportu drogowego oraz logistyki morskiej i kontraktowej.

Przeczytaj cały artykuł
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels