REKLAMA

95 milionów euro na rozbudowę fabryki w Niepołomicach
Utworzona: 2021-06-11

95 milionów euro – tyle zainwestuje firma MAN Truck & Bus SE w rozbudowę zakładu w Niepołomicach przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji. W Krakowskim Parku Technologicznym podpisano list intencyjny, a decyzję o wsparciu przekazał wicepremier Jarosław Gowin.

REKLAMA
W ramach strategii New MAN w latach 2020-2022 rozbudowana zostanie fabryka pojazdów ciężarowych w Niepołomicach, dzięki czemu zakład stanie się jednym z największych pracodawców w regionie.


Start produkcji po zakończeniu prac zaplanowano na wrzesień 2022 r. Docelowo zatrudnionych tu będzie ok. 2500 pracowników, z czego ok. 2150 przy produkcji i ok. 350 w pionie administracyjnym. Planowana średnia dzienna produkcja wyniesie ok. 300 pojazdów oraz 200 kabin (na linii montażu kabin zatrudnionych będzie ok. 500 osób).

MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem. Mamy tu dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo-księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na rynku od ponad 28 lat. Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5000, wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę
– podkreślił podczas uroczystości Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

Tym samym Niepołomicka Strefa Inwestycyjna potwierdziła status największej strefy przemysłowej w Małopolsce. Do tej pory zainwestowało tutaj 26 przedsiębiorstw, 47 projektów inwestycyjnych korzysta z ulgi podatkowej, w tym 6 w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzja o wsparciu dla MAN Trucks jest największą inwestycją w tym roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

Rozbudowa zakładu MAN Trucks w Niepołomicach to jeden z kluczowych elementów realizacji strategii New MAN, która opiera się na 3 filarach: solidnym przedsiębiorstwie, silnym zespole i stawianiu klienta w centrum uwagi. Wszystkie te elementy będą realizowane w podkrakowskiej fabryce, która odegra istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii.

W czasie trójzmianowego systemu pracy powstawać tu będzie kompletne portfolio pojazdów ciężarowych niemieckiej marki (klasy lekkiej, średniej i ciężkiej). Nowymi obiektami w zakładzie będą: hala montażu kabin, centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych (według zamówień klientów), magazyn i kotłownia. Powstaną też nowe parkingi. Zgodnie z planem, do 2025 roku zakład ma osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do atmosfery.

Fabryka w Niepołomicach została otwarta pod koniec 2007 roku. Produkuje pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie, jak i pozaeuropejskie. Do końca roku 2020 wyprodukowano tu ponad 171 tys. ciągników siodłowych i podwozi.

Uroczystość wręczenia decyzji o wsparciu odbyła się wczoraj w Krakowskim Parku Technologicznym. W wydarzeniu udział wzięli: wicepremier Jarosław Gowin, Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, Thorsten Campehl, prezes zarządu MAN Trucks, Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Źródło: MAN Truck & Bus Polska
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels