Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Nie tylko „zielony” samochód, a kompletne rozwiązanie transportowe

Utworzona: 2021-04-30


Z okazji 40. rocznicy premiery modelu, marka Fiat Professional przedstawiła w pełni elektryczną wersję Ducato, którą można zamawiać już od 1 marca br. E-Ducato został zaprojektowany tak, aby zagwarantować osiągi i całkowity koszt posiadania (TCO) porównywalny z wersjami wyposażonymi w silniki spalinowe.

Na premierę E-Ducato o zerowej emisji, marka Fiat Professional wybrała 22 kwietnia, 51. Światowy Dzień Ziemi, globalne wydarzenie poświęcone ochronie środowiska oraz rozpowszechnianiu i promowaniu przyjaznych naturze postaw. Samochód został zaprezentowany podczas wirtualnej konferencji odbywającej się w kilku miejscach jednocześnie.

Gotowy na różne misje

Chcieliśmy stworzyć nie tylko „zielony” samochód, ale także kompleksowe rozwiązanie w zakresie mobilności, charakteryzujące się wszechstronnością, niezawodnością, skutecznością i zrównoważonym rozwojem – zarówno pod względem dbałości o środowisko, jak i na poziomie ekonomicznym. To model gotowy na każdą misję, który oferuje te same możliwości, co pojazdy z silnikami spalinowymi. Dzięki 400 konfiguracjom może zaspokoić potrzeby wszystkich profesjonalnych operatorów, od firm spedycyjnych czy budowlanych, po rzemieślników i dostawców usług komunalnych
– zapewnił podczas oficjalnej prezentacji Eric Laforge, dyrektor LCV Enlarged Europe Grupy Stellantis.

Osiągi bez kompromisów

Samochód zaprojektowano zgodnie z koncepcją „all forward”, bez większych elementów umieszczonych w dolnej części podwozia. Baterie są optymalnie ułożone pod podłogą, bez uszczerbku dla pojemności ładunkowej wynoszącej od 10 do 17 m3 i ładowności sięgającej prawie 2 ton. Obniżono środek ciężkości, aby poprawić zachowanie auta na drodze, niezależnie od obciążenia. Silnik elektryczny zapewnia moc maksymalną 90 kW (122 KM) i moment obrotowy 280 Nm. Samochód przyspiesza od 0 do 50 km/h w 5 sekund, czyli ma porównywalne osiągi z odpowiednikiem z silnikiem Diesla.

Dwa pakiety baterii

E-Ducato może być wyposażony w baterie o wydajności 47 kWh lub 79 kWh. Pierwsza z nich zapewnia zasięg do 170 km w cyklu WLTP i do 235 km w cyklu miejskim. W przypadku baterii 79 kWh zasięg wzrasta do 280 km w cyklu WLTP, co odpowiada 370 km w cyklu miejskim. Gwarancja słabszego akumulatora wynosi 8 lat lub160 tys. km przebiegu, natomiast mocniejszego 10 lat lub 220 tys. km.


Ładowanie baterii zapewniające pokonanie 100 km zajmuje nie więcej niż pół godziny. Producent oferuje 4 opcje ładowania, z których 3 dostępne są w chwili wprowadzenia samochodu na rynek.

Funkcje ułatwiające pracę

Selektor trybu jazdy ustawiony na pozycję „Normal” zapewnia równowagę między osiągami a zapotrzebowaniem na energię, a tryb „Eco” pozwala ją zaoszczędzić. Kiedy natomiast trzeba przetransportować ciężki ładunek lub samochód ma przed sobą stromy podjazd, właściwym wyborem jest tryb „Power”.

E-Ducato ma jeszcze dwie funkcje zapewniające kierowcom spokój użytkowania. „Tryb żółwia” (Turtle Mode), działa podobnie do funkcji oszczędzania baterii w telefonie komórkowym – jest aktywowany automatycznie przy niskim poziomie naładowania akumulatora i ogranicza osiągi pojazdu, aby bateria działała o 8-10% dłużej. „Tryb Regeneracji” (Recovery Mode) zapewnia pojazdowi mobilność w niesprzyjających warunkach – jeśli jeden moduł baterii nie działa, inne zajmują jego miejsce, zapewniając kontynuację pracy układu.

Warto podkreślić, że koszty przeglądów E-Ducato będą ok. 40% niższe niż w przypadku pojazdu z konwencjonalnym napędem. Można zatem oczekiwać, że jego całkowity koszt posiadania będzie podobny do TCO wersji z silnikiem Diesla.

Aplikacje i usługi

Korzystając z platformy internetowej, menedżerowie flot mogą monitorować w czasie rzeczywistym główne parametry każdego pojazdu, w tym m.in. przebieg, lokalizację, terminy przeglądów, czy harmonogram ładowania. Wszystko w celu poprawy wydajności floty, obniżenia kosztów, zapobiegania ryzyku przymusowego postoju i zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy i ładunku. W cenie pojazdu zawarte jest 6 miesięcy korzystania z My:Fleet Manager, nowej usługi zarządzania flotą.

E-Ducato Mopar Connect zapewnia szeroką gamę usług. W razie wypadku lub awarii urządzenie telematyczne zapewnia łączność i obsługę w trybie 24/7. W przypadku kradzieży system może zlokalizować pojazd i uniemożliwić jego ponowne uruchomienie. Dzięki aplikacji mobilnej Uconnect LIVE można sprawdzić, czy drzwi zostały zamknięte, znaleźć miejsce parkingowe i otrzymać powiadomienie, jeśli auto opuści miejsce, w którym zostało zaparkowane lub przekroczy ustawiony limit prędkości. Aplikacja udostępnia również wiele innych funkcji, jak my:Car, zapewniającą zdalną kontrolę poziomu naładowania akumulatora lub ciśnienia w oponach, a także comiesięczne raporty o stanie samochodu. Dostępna jest również usługa my:Journey, umożliwiająca przeglądanie i zarządzanie przemieszczeniami pojazdu oraz pakiet my:eCharge, który pozwala zaplanować ładowanie, znaleźć i zapłacić za nie w publicznych punktach oraz zarządzać ładowaniem z podłączonego Wallboxa.

Współpraca z DHL

U podstaw konkurencyjnych osiągów E-Ducato leży 5-letni okres gromadzenia danych w świecie rzeczywistym, za pomocą analizy tras 4000 pojazdów, które pokonały łącznie ponad 50 milionów km. Projektując pojazd uwzględniono różne dane dotyczące m.in. warunków eksploatacji.

W 2016 r. Stellantis rozpoczął ścisłą współpracę z DHL, która dostarczyła wielu cennych informacji eksploatacyjnych uwzględnionych w pracach nad opracowaniem E-Ducato. Firma DHL Express, w przekonaniu, że przyszłość logistyki "ostatniej mili” jest elektryczna, zdecydowała się zasilić swoją flotę "elektrykami" ze stajni Fiat Professional. Celem firmy jest zelektryfikowanie większości dostaw "ostatniej mili" do 2030 roku.

Gotowi na erę elektromobilności

Spółka joint venture Free2Move eSolutions, powołana do życia przez Stellantis i Engie EPS, działa w obszarach niezbędnych do tego, aby zdecydowanym krokiem wkroczyć w nową erę e-Mobility. Jej działalność obejmuje infrastrukturę ładowania (instalacja i obsługa), abonamenty na ładowanie w stacjach publicznych i w domu za comiesięczną opłatą, zarządzanie cyklem życia akumulatora, a także usługi energetyczne, jak integracja systemów Vehicle-to-Grid (V2G) i rozwiązania w zakresie zarządzania energią w celu zmniejszenia TCO.

Pro Fit podpowie konfiguracje

Pro Fit by E-Ducato (dostępny w wersji internetowej oraz aplikacji, bezpłatnie w App Store i Google Play) powstał w celu poszerzenia wiedzy menedżerów flot na temat samochodów zelektryfikowanych i sposobów ich użytkowania. Pro Fit jest swego rodzaju symulatorem przeznaczonym do konfigurowania nowej floty E-Ducato. W celu uzyskania potrzebnych informacji trzeba zarejestrować się na stronie internetowej i przedstawić swoją obecną flotę pojazdów użytkowych z silnikami spalinowymi, wskazując ich parametry (rodzaj nadwozia, rozstaw osi, wysokość, itp.) i określając dla każdego z nich sposób użytkowania (trasa, przebieg, temperatura pracy, itp.). Po wprowadzeniu danych i rozpoczęciu symulacji, Pro Fit rekomenduje skład nowej elektrycznej floty, wskazując najbardziej odpowiednie konfiguracje E-Ducato dla działalności prowadzonej przez danego użytkownika. W ten sposób można się dowiedzieć np. czy zasięg "elektryka" będzie wystarczający lub jakie będą roczne oszczędności z tytułu zastosowania samochodów zeroemisyjnych.

W Polsce ceny E-Ducato zaczynają się od 259.200 zł + VAT.

Źródło: Fiat Professional
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels