Niemcy nieugięci w zakresie testowania kierowców
Utworzona: 2021-02-22

Tym razem z apelem, w sprawie rosnącego chaosu w europejskiej sieci transportu towarów wywołanego nowymi restrykcjami na granicach, które niemiecki rząd wprowadził w stosunku do kierowców ciężarówek, zwróciło się IRU.

REKLAMA
Zdaniem światowej organizacji transportu drogowego, odmowa zwolnienia kierowców ciężarówek z obowiązkowych testów na obecność koronawirusa łamie poprzednie zobowiązania Niemiec dotyczące „zielonych pasów” w UE i swobodnego przepływu towarów, a ponadto nie przyczynia się do ograniczanie zasięgu epidemii.

Ponieważ inne kraje i regiony naśladują ograniczenia wprowadzane przez Niemcy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której tysiące kierowców utknie na ich własnym terytorium, w Europie narasta reakcja łańcuchowa, która powoduje zatrzymanie funkcjonowania łańcuchów dostaw.

Kierowcy ciężarówek, przebywający w swoich kabinach i przestrzegający surowych zasad higieny, w bardziej ograniczonym stopniu przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa. Zmuszanie ich do wielogodzinnego oczekiwania w temperaturach poniżej zera w prowizorycznych centrach testowych na poboczu drogi bez zapewnienia bezpiecznego dystansu społecznego jest nie tylko bezcelowe, ale także niebezpieczne powiedział sekretarz generalny IRU Umberto de Pretto.

Jednostronna decyzja Niemiec blokuje swobodny przepływ towarów i zaburza funkcjonowanie łańcuchów dostaw w całej UE. Już wkrótce problemy w zaopatrzeniu odczują supermarkety, szpitale i fabryki w całej Europie i poza nią.

Niemcy od dawna były kotwicą wolnego handlu na jednolitym rynku europejskim. Apelujemy do kanclerz Merkel o dostrzeżenie szkód, jakie powoduje decyzja jej rządu, zwłaszcza w krajach sąsiadujących oraz o natychmiastowe zwolnienie kierowców ciężarówek z obowiązku przechodzenia testów, aby mogli wykonywać swoją pracę i podtrzymywać łańcuchy dostaw dodał Umberto de Pretto.

Również Federalne Stowarzyszenie Transportu Towarowego, Logistyki i Gospodarki Odpadami (BGL) oraz Federalne Stowarzyszenie Spedycji i Logistyki (DSLV) wezwały niemiecki rząd do zrobienia czegoś z chaosem podczas wjazdu do Niemiec z Czech i części Austrii.

Źródło: IRU/facebook BGL
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels