REKLAMA

Wymiana niemieckich flot nabiera tempa. Premia za złomowanie ciężarówek
Utworzona: 2021-01-13

Jak poinformowało Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, Niemcy uruchamiają krajowy program wymiany floty samochodów ciężarowych.

REKLAMA
Rząd federalny uruchomił program dofinansowania kwotą do 15 000 euro przy zakupie nowych ciężarówek, które spełniają wymagania aktualnej normy emisji spalin Euro VI, pod warunkiem, że stary pojazd Euro III, IV lub V zostanie oddany na złomowanie. Ponadto przyznawana jest dotacja wysokości do 5000 euro na zakup inteligentnej technologii do przyczep (np. systemu pomiaru ciśnienia w oponach lub cyfrowego sterowania naczepami i przyczepami lub osprzętu aerodynamicznego).

Od teraz wspieramy wymianę starych ciężarówek na nowe z bardziej czystymi silnikami. Naszym celem jest trwała redukcja emisji CO2 wytwarzanych przez floty pojazdów użytkowych, ochrona miejsc pracy i znaczący wzrost gospodarki. Ponadto dzięki nowym wytycznym dotyczącym finansowania zwiększamy również bezpieczeństwo ruchu drogowego, ponieważ finansowanie jest wyraźnie powiązane z instalacją asystenta skrętu. Samochody ciężarowe są odpowiedzialne za około jedną czwartą emisji CO2 w ruchu drogowym. Dlatego od dawna wspieramy również przenoszenie towarów do bardziej przyjaznych dla klimatu środków transportu, takich jak żegluga rzeczna czy kolej powiedział minister federalny Andreas Scheuer.

Finansowanie opiera się na postanowieniach programu „mobilności w ramach wspólnych działań - KAM”. Platforma, w skład której wchodzą przedstawicieli koalicji rządowej, premierzy wybranych krajów związkowych, a także przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego oraz pracownicy, zajmuje się wprowadzaniem długofalowych zmian strukturalnych w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym oraz analizą ich skutków dla przedsiębiorstw, regionów i pracowników.

Program obejmuje dwa komponenty: oprócz dotacji na zakup nowych i czystszych ciężarówek, druga linia finansowania ma na celu wspieranie zamówień miejskich pojazdów ratowniczych - zwłaszcza od straży pożarnej.
Do ulubionych

Fotografie


Photo by Josh Hild from Pexels