REKLAMA

Z solarami na dachu
Utworzona: 2021-01-13

Szwajcarska firma Rhyner Logistik wzbogaciła swoją flotę o trzyosiową ciężarówkę Renault Trucks D Wide Z.E. z napędem elektrycznym i panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu zabudowy chłodni. Solary zapewniają źródło zasilania agregatowi chłodniczemu.

REKLAMA
W pełni elektryczny, 26-tonowy Renault Trucks D Wide Z.E. niedawno dołączył do floty 100 pojazdów ciężarowych należących do szwajcarskiego przewoźnika Rhyner Logistik, który zaopatruje supermarkety Denner w Zurychu i na jego przedmieściach. Robi to z poszanowaniem środowiska i jakości życia lokalnych mieszkańców. Zarząd firmy jest przekonany, że mobilność elektryczna jest najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia neutralności węglowej.

Firma zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych na zabudowie, aby zapewnić ekologiczną energię dla agregatu chłodniczego. System sprawdza się doskonale w segmencie transportu towarów w kontrolowanej temperaturze, ponieważ wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka - a zatem słońce mocno operuje - chłodzenie jest najbardziej potrzebne.


Przewoźnik kupił również stację szybkiego ładowania. Aby zoptymalizować procesy logistyczne, ciężarówka jest ładowana w bazie podczas operacji załadunku. Pojazd na co dzień porusza się w środowisku miejskim, gdzie jazda łączy się z częstym hamowaniem. Odzysk energii podczas hamowania generuje oszczędności od 20 do 30%, co przekłada się na zyskanie dodatkowych kilometrów zasięgu.

Źródło: Renault Trucks
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels