REKLAMA

Powstanie fabryka w Arizonie - z taśm zjadą 'elektryki'
Utworzona: 2020-07-30

Ceremonia symbolicznego wbicia łopat na 174-hektarowej działce w Coolidge w Arizonie to początek budowy nowego zakładu produkcyjnego o powierzchni ponad 92 tys. m2. Fabryka, która powstanie kosztem ok. 600 mln dolarów, będzie produkować ciężarówki Nikola Tre i Two.

REKLAMA
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zarządu firmy Nikola: Trevor Milton, jej założyciel i prezydent, Mark Russell, dyrektor generalny, oraz Mark Duchesne, globalny szef produkcji. Przedstawicielem lokalnych władz był burmistrz Coolidge, Jon Thompson, który pojawił się na spotkaniu wraz z liderami lokalnego świata biznesu.

Nowa fabryka Nikoli w Coolidge będzie produkować bezemisyjne ciągniki siodłowe, z elektrycznym napędem czerpiącym energię z akumulatorów lub wodorowych ogniw paliwowych. Pierwsza faza budowy ma się zakończyć pod koniec 2021 roku, druga natomiast potrwa przez kolejne 12-18 miesięcy. Zakład będzie produkować modele Nikola Tre i Two. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, w dwuzmianowym systemie pracy fabryka ma wytwarzać około 35 tys. pojazdów rocznie. Pierwsze ciężarówki Nikola Tre będą produkowane w Ulm w Niemczech we współpracy z Iveco, a niedługo później w nowej fabryce w Arizonie.

Miejsce pod inwestycję wybrano po 18 miesiącach sprawdzania różnych lokalizacji w Stanach Zjednoczonych. Wybór padł na Coolidge ze względu na rozbudowaną infrastrukturę przemysłową w regionie, a co za tym idzie dostępność specjalistów w szerokim zakresie. Dla władz spółki duże znaczenie miało również położenie geograficzne miejscowości - słoneczna pogoda przez cały rok sprzyja wykorzystaniu energii odnawialnej. Do tego trzeba dodać przychylność i wsparcie udzielone przez władze stanu, hrabstwa i miasta.

Zakład powstanie niedaleko autostrady stanowej 87, przy skrzyżowaniu ulic Houser Road i Vail Road, według zasad przemysłu 4.0. Będzie wyposażony w najnowsze maszyny i urządzenia oraz rozwiązania techniczne zapewniające ciągłą łączność w obrębie całego obiektu i pomiędzy wszystkimi urządzeniami w celu optymalizacji zużycia energii oraz zwiększenia jakości i wydajności produkcji.

Celem naszej firmy jest wspieranie zrównoważonej przyszłości. Dlatego wszystko, co robimy w związku z procesem produkcyjnym i na naszym placu budowy, będzie odbywać się w taki sposób, aby ograniczyć do minimum negatywny wpływ na środowisko. Będziemy tutaj tworzyć najwyższej jakości i najbardziej zaawansowane technicznie produkty, które będą miały wpływ na zrównoważony rozwój naszej planety
- podkreślił Mark Duchesne, globalny szef produkcji firmy Nikola.
Źródło: Nikola Motor Company
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels