REKLAMA

Niemcy zaostrzają działania przeciw pijanym kierowcom ciężarówek
Utworzona: 2020-07-29

Tamtejsze władze chcą rozwiązać problem pijanych kierowców ciężarówek za pomocą surowych kar, ciągłych kontroli i działań prewencyjnych.

REKLAMA
Wyniki kontroli pokazują, że aż jedna trzecia wszystkich sprawdzanych kierowców jest pod wpływem alkoholu przed rozpoczęciem podróży, jednak pocieszający jest fakt, że wraz ze wzrostem intensywności kontroli wyraźnie spada liczba takich przypadków.

Nie dalej jak na początku lipca policja wydała zakaz dalszej jazdy pięciu pijanym kierowcom ciężarówek podczas kontroli w pobliżu Worms. Najwyższe odnotowane wartości podczas badania alkomatem wynosiły 2,66 i 2,08 promila. W sumie tego dnia na parkingu Wonnegau przy autostradzie 61 sprawdzono 90 ciężarówek. Kilka dni później na autostradzie 65 w kierunku Landau zatrzymano kierowcę ciężarówki, u którego stwierdzono 3,19 promila. Interwencja były wynikiem zawiadomienia zgłoszonego przez innego kierowcę, który zauważył ciężarówkę poruszającą się niebezpieczny sposób.

W praktyce policyjnej, powyżej 1,6 promila mówi się o całkowitej niezdolności do prowadzenia pojazdów. Ze względu na konieczność odprowadzenia naczepy, ruch na autostradzie musiał zostać zablokowany na ponad godzinę.

Policja zapowiada, że będą nadal monitorować i wywierać presję, aby pokazać, że mają kierowców na oku. Problem dotyczy szczególnie tych z Europy Wschodniej, którzy przeważnie przebywają kilka tygodni w trasie i spędzają wolny czas na parkingach, z dala od swoich rodzin, pijąc alkohol, który często zabierają ze sobą w trasę.
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels