REKLAMA

Zakazy przecież są po to żeby je łamać...
Utworzona: 2020-07-30

Pięć przypadków nieprzestrzegania ograniczeń w ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 12 ton ujawnili w miniony weekend funkcjonariusze wielkopolskiej i łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.

REKLAMA
Ciężarówkami zatrzymanymi do kontroli w okresie weekendowych zakazów na wielkopolskim oraz łódzkim odcinku autostrady A2 przewożono m.in. maszyny, artykuły chemiczne i puste kosze. Żaden z pięciu skontrolowanych zestawów nie podlegał zwolnieniu z obowiązujących ograniczeń. Transporty wstrzymano. Ciężarówki skierowano na pobliskie parkingi. Kierowców ukarano mandatami. Wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w firmach wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że w wakacyjne weekendy obowiązują ograniczenia w ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 12 ton na obszarze całego kraju. Pojazdy te nie mogą poruszać się po drogach:

● w piątki w godz. 18.00 – 22.00,

● w soboty w godz. 8.00 – 14.00,

● w niedziele w godz. 8.00 – 22.00.

Z ograniczeń zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, czy żywe zwierzęta. Swobodnie po drogach mogą przemieszczać się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych, także te, które pomagają w usuwaniu awarii czy klęsk żywiołowych. Pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się od ograniczeń, został wskazany w rozporządzeniu ministra transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Więcej szczegółów dotyczących zakazów znajdziecie na stronie trafficban.com.

Źródło: GITD
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels