REKLAMA

Sprawdź swoje punkty karne
Utworzona: 2020-08-02

Profil zaufany i kilka minut – to wszystko, czego potrzeba by przez internet sprawdzić stan swojego punktowego konta. Pamięć jest zawodna, dlatego dobrze jest skorzystać z tej możliwości przed wyruszeniem w dłuższą, np. wakacyjną, trasę.

REKLAMA

Zamiast komisariatu

Jeśli nie internet, to co? To wizyta na komisariacie. To druga i ostatnia możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Korzystając z naszej e-usługi nie musicie nigdzie jechać, nikogo o nic pytać, czy prosić. Kilka kliknięć i gotowe.

Najważniejszy jest profil zaufany. Jeśli go nie macie, w większości przypadków zdążycie to nadrobić przed wyjazdem. Profil zaufany można bowiem założyć przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Do celu

Jeśli macie już profil zaufany, przechodzimy do działania.

Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.

Jeśli wyświetlająca się na ekranie liczba nie jest powodem do dumy, zadacie pewnie sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?! Już odpowiadamy:

- gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
- gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Lepiej sprawdzić

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Od początku roku Polacy skorzystali z niej dokładnie 329 732 razy. Niebawem korzystanie z niej będzie jeszcze prostsze. Licznik punktów karnych wkrótce będzie można znaleźć także w aplikacji mObywatel, razem z mPrawem Jazdy – zapowiada szef MC.

A kiedy Polacy najchętniej sprawdzają stan swojego konta? Oto wyniki z pierwszych sześciu miesięcy tego roku:
styczeń – 64 532 sprawdzeń,
luty – 62 799 sprawdzeń,
marzec – 48 793 sprawdzeń,
kwiecień – 48 258 sprawdzeń,
maj – 47 461 sprawdzeń,
czerwiec – 57 889 sprawdzeń.

Bezpiecznej drogi!

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels