REKLAMA

Zatrzymaj się, spójrz, nawiąż kontakt wzrokowy z kierowcą!
Utworzona: 2020-08-02

Większość niechronionych uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy i nie zwraca uwagi na aspekty związane z prowadzeniem pojazdów ciężarowych. W wielu przypadkach kierowca ciężarówki, mimo zachowania wszelkich środków ostrożności nie jest w stanie zauważyć pieszego czy rowerzysty.

REKLAMA
Kierowca ciężarówki siedzi wysoko. Wydawać by się mogło, że wszystko widzi doskonale. Wbrew pozorom taki kierowca nie jest w stanie wielu rzeczy dostrzec, w szczególności tego, co znajduje się najbliżej jego pojazdu. Kierowca nie ma wówczas szans dojrzeć pieszego znajdującego się w tzw. martwym polu. Ważny jest zatem kontakt wzrokowy pieszego z kierowcą. Należy tak, stanąć – radzą policjanci aby być za martwym polem. Pieszy musi być pewny, że kierowca ciężarówki go widzi i nie ma wokół innych samochodów. Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny.

Policjanci apelują: Zatrzymaj się, spójrz, nawiąż kontakt wzrokowy z kierowcą.

W Wałczu na ul. Piłsudskiego kierujący zespołem pojazdu marki Volvo z naczepą potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych kobietę. Piesza przeszła jeden pas i potrącona została na drugim pasie ruchu. W wyniku tego zdarzenia kobieta przewróciła się na jezdnię, a rower, który prowadziła został zakleszczony pod pojazdem ciężarowym. Jak wstępnie ustalili policjanci kierujący ciężarówką zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, gdyż na jezdni panował spowolniony ruch. Gdy mógł dalej kontynuować jazdę ruszył do przodu. Wtedy doszło do potrącenia.

Na szczęście tym, razem skończyło się tylko na złamaniu ręki. Funkcjonariusz zatrzymali kierującemu dokument prawa jazdy. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

KWP w Szczecinie asp. Beata Budzyń/mś
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels