REKLAMA

Niemal 30 tysięcy kary dla przewoźnika
Utworzona: 2020-06-27

Wiele poważnych naruszeń przepisów stwierdzili inspektorzy wielkopolskiej ITD podczas kontroli zestawu przewożącego dwa kontenery. Ciężarówka była przeładowana o ponad 8 ton. Kierowca oszukiwał tachograf magnesem, aby rejestrować odpoczynek podczas jazdy.

REKLAMA
Nazywaną w żargonie transportowym „stonogę” zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej patrol ITD z Gniezna w środę, 24 czerwca br. ok. godz. 3. W dwóch kontenerach przewożono tkaniny i worki z granulatem z Gdańska w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego. Inspektorzy zważyli wieloosiowy zestaw i stwierdzili przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o ponad 8 ton. Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 48,25 tony zamiast przepisowych 40 ton.

Kierowca używał również zabronionego magnesu do fałszowania zapisów tachografu. W momencie jazdy rejestrował rzekomo odbierany odpoczynek. Na wykresówce nie wpisał też stanu licznika przebiegu kilometrów ciężarówki przed rozpoczęciem przewozu ładunku. Oprócz tego do kontroli nie okazał wymaganego zaświadczenia o działalności gospodarczej.

Za ciężką „stonogę” skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Z miejsca kontroli ITD nienormatywny zestaw musiał odjechać z pilotem. Za ujawnione nieprawidłowości kierowcę ukarano mandatem. Z kolei wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne. Grozi mu do 27 tys. zł kary.

Źródło: GITD
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels