REKLAMA

Śmieci znikną, a ty nawet tego nie usłyszysz
Utworzona: 2019-12-02

DAF Trucks wprowadza na rynek podwozie pod zabudowę w konfiguracji osi 6x2 serii CF Electric. Pierwszymi pojazdami, które jeszcze w tym roku przejdą jazdy testowe u klientów będą śmieciarki. Testy odbędą się w holenderskich przedsiębiorstwach komunalnych HVC i ROVA.

Wszystkie pojazdy, które przejdą praktyczny sprawdzian w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych są wyposażone w układ napędowy VDL E-Power. Zabudowę wyposażoną w elektryczny system zbiórki odpadów dostarczyła firma VDL Translift.

Od końca 2018 r. pierwsze pojazdy CF Electric w układzie 4x2 pracują dla kilku holenderskich firm transportowych, m.in. Peter Appel, Simon Loos i Tinie Manders, a także dla sieci supermarketów Jumbo. Ciężarówki przechodzą wyczerpujące testy drogowe, w ramach których transportują ładunki do i z miejsc przeznaczenia takich jak supermarkety i centra dystrybucji. Natomiast niemiecka firma logistyczna Rhenus wykorzystuje dwa takie pojazdy do regionalnego transportu kontenerowego.


Ze względu na zerową emisję substancji szkodliwych i niski poziom hałasu emitowany podczas pracy elektryczna ciężarówka jest predysponowana do pracy na obszarach miejskich, zarówno jako pojazd dystrybucyjny, jak i śmieciarka. Do tego typu zastosowań producent zaprojektował 3-osiowe podwozie z osią skrętną zapewniającą poprawę własności manewrowych, a także podniósł ładowność. Dopuszczalna masa całkowita podwozia w wersji 6x2 wynosi 28 ton.

Układ napędowy VDL E-power zapewnia 210 kW mocy i moment obrotowy o wartości 2000 Nm – są to parametry identycznie jak w ciągniku siodłowym CF Electric. Układ napędowy jest zasilany akumulatorami o pojemności 170 kWh (brutto), wystarczającej do pokonania typowej trasy odbioru odpadów. Śmieciarki zwykle wracają do bazy co kilka godzin na rozładunek, gdzie elektryczna ciężarówka może doładować akumulatory do 80% pojemności w 30 minut.

Firma HVC, która będzie testować elektryczne śmieciarki, działa na północy Holandii w regionach Rijnmond i Flevoland, natomiast ROVA – w środkowych i wschodnich regionach kraju. Oba przedsiębiorstwa korzystają z pojazdów z załadunkiem bocznym. Na początku 2020 roku w ich ślad pójdą miasto Rotterdam i firma Cure z Eindhoven, które wprowadzą do eksploatacji elektryczne śmieciarki 6x2 wyposażone w żuraw do odbioru odpadów ze zbiorników podziemnych.

Dodajmy, że ekonomika eksploatacji oraz wszechstronność zastosowań zapewniły modelowi CF Electric prestiżową nagrodę „Zielonej Ciężarówki” w Niemczech.

Źródło: DAF Trucks
Do ulubionych