REKLAMA

Przemycali ludzi w ciężarówkach - za przerzut brali do 20 tys. dolarów
Utworzona: 2019-11-09

Po kilkumiesięcznym śledztwie rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie organizowali przerzut cudzoziemców z Rumunii, przez Polskę, do krajów Europy Zachodniej. Wśród 10 zatrzymanych znalazło się 9 Polaków i 1 obywatel Wietnamu.

Udało się to dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy z Europolu, Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Zgodnie z informacją przekazaną przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że grupa przestępcza działała na terenie całej Europy. Jej członkowie organizowali kanały przerzutowe cudzoziemcom rozpoczynające się w Rumunii, poprzez Polskę aż do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Za taką podróż każdy z cudzoziemców miał zapłacić od 6,5 do 20 tys. dolarów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci ustalili, że osoby były przewożone z Rumunii w schowkach ukrytych w przestrzeniach ładunkowych pojazdów ciężarowych. Specjalnie skonstruowane skrytki były umieszczone za przewożonym towarem i uniemożliwiały ukrytym tam cudzoziemcom samodzielne wydostanie. Podróż w skrajnie ciężkich warunkach trwała kilkadziesiąt godzin. Z ustaleń wynika, że przerzut cudzoziemców odbywał się etapowo, a Polska była miejscem, gdzie osoby przemycane oczekiwały na przewóz do miejsca docelowego. Funkcjonariusze już wcześniej nie dopuścili do przemytu 21 cudzoziemców. Osoby te wpadły podczas nielegalnego przekraczania granicy naszego kraju. Polskie służby zatrzymały także 13 osób na terytorium Niemiec i Wielkiej Brytanii.6 listopada na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego funkcjonariusze SG i CBŚP przeprowadzili szeroko zakrojone działania. Zatrzymano 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu. Przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała cudzoziemcom przekraczanie wbrew przepisom granicy RP. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania, także na terenie Unii Europejskie.

Źródło i video: Straż Graniczna
grafika poglądowa
Do ulubionych