REKLAMA

Jak łatwo stracić życie pod kołami...
Utworzona: 2019-11-08

Na szczęście piesza żyje, odniosła tylko lekkie obrażenia, ale o mały włos straciłaby życie pod kołami ciężarówki. Zajście widać na filmie, które na kanale YouTube opublikowało StrzelnoOnline. Kierowca ciągnika został ukarany mandatem, ale wydaje się, że piesze też nie były bez winy.

Ten mrożący krew w żyłach, zaledwie kilkunastosekundowy film został nakręcony 5 listopada ok. godz. 12.00 w Strzelnie (woj. kujawsko-pomorskie). Rzecz dzieje się na przejściu dla pieszych przy ul. Michelsona niedaleko przedszkola. To feralne miejsce, gdzie niedawno zginęła pod kołami ciężarówki 80-letnia kobieta. Kierowca jej nie zauważył, bo przekraczała jezdnię idąc tuż przed kabiną pojazdu - ruszył z miejsca i najechał na staruszkę.

Tym razem w niebezpieczeństwie znalazły się dwie kobiety, które wkroczyły na zebrę w chwili, gdy samochód ciężarowy i stojące na sąsiednim pasie auto osobowe już ruszały z miejsca. Jedna z nich prowadziła rower i nie zdążyła uskoczyć spod maski ciężarówki. Przewróciła się a pojazd - na szczęście - przejechał obok niej. Kobieta po upadku na asfalt poturbowała się, nawet złamała nadgarstek, ale obrażenia nie są poważne.

Film ewidentnie pokazuje, że kierowca ciężarówki nie dostrzegł pieszych, które przechodząc po pasach niemal otarły się o grill chłodnicy Scanii. Można nawet powiedzieć, że cudem uniknęły śmierci. Zapomniały lekcje z przedszkola mówiące o tym, że zanim wejdziesz na uliczne przejście powinieneś się zatrzymać przed krawężnikiem i rozejrzeć? Nie zdawały sobie sprawy, że kierowca może ich nie widzieć? Słyszały kiedyś o "martwych strefach"?

Siedzący wysoko kierowca ciężarówki ma ograniczoną widoczność otoczenia swojego pojazdu, co powinni wziąć pod uwagę wszyscy uczestnicy ruchu, a zwłaszcza piesi, rowerzyści i motocykliści, którzy należą do tzw. niechronionych użytkowników dróg, gdyż nie mają zabezpieczenia w postaci karoserii auta. Nawet jeśli kierowca ciężarówki prawidłowo ustawi wszystkie lusterka, nie widzi wszystkiego, co dzieję się wokół ciągnika z naczepą czy podwozia ciężarówki. Owszem, lusterko szerokokątne zawieszone z boku nad przednią szybą pozwala dostrzec pieszego lub rowerzystę, którzy znajdują się z przodu blisko kabiny, ale najwyraźniej kierowca Scanii na nie nie spojrzał albo pieszych już w nich nie było widać.

Dziennikarz kanału StrzelnoOnline zapytał burmistrza o to, co dalej z niebezpiecznym przejściem. Urzędnik poinformował, że według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad najlepszym rozwiązaniem byłaby przebudowa drogi i wprowadzenie ruchu okrężnego w newralgicznych miejscach. Tylko, że realizacja inwestycji potrwa długo, a sytuacja wymaga podjęcia natychmiastowych środków zaradczych. Burmistrz zapewnił, że zatrudni drugą osobę, która będzie w niebezpiecznym miejscu przeprowadzać na drugą stronę drogi nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dwaj „przeprowadzacze” będą się wymieniać w ten sposób, żeby przejście było dozorowane od rana do godzin popołudniowych, prawdopodobnie do 17.00.

Zobacz film

Źródło: YouTube/StrzelnoOnline
Do ulubionych