REKLAMA

Zamykają nasze okno na świat
Utworzona: 2019-11-07

Armatorzy śródlądowi, w tym szczecińska spółka Navigar Trans, alarmują o częstych praktykach zamykania drogi wodnej łączącej Berlin ze Szczecinem, a w praktyce Europę Zachodnią z Polską. Strona niemiecka zapowiedziała kolejne, trzecie w tym roku, zamknięcie szlaku na kilka tygodni.

W informacji otrzymanej przez naszą redakcję z firmy Navigar Trans (specjalizuje się w transporcie ładunków masowych i drobnicowych) wynika, że wymieniony wyżej szlak wodny był w tym roku zamykany dwukrotnie, najpierw od 30 kwietnia do 18 lipca, a później w dniach 23 września - 1 listopada. Za pierwszym razem powodem było znalezienie bomby w Oranienburgu, a za drugim remont śluzy zachodniej w Hohensaaten.

Władze niemieckie już zapowiedziały kolejne wyłączenie tej drogi z żeglugi - w okresie od 11 listopada do 12 grudnia - i to ponownie z powodu natknięcia się w Oranienburgu na niewybuch z czasów drugiej wojny światowej. Jakby tego było mało, kolejne wyłączenie szlaku z ruchu nastąpi już na początku przyszłego roku (od 2 stycznia), a powodem mają być prace konserwacyjne podnośni Niederfinow, które potrwają dwa miesiące (planowane przywrócenie żeglugi 1 marca).

Naszym zdaniem, powody podawane przez stronę niemiecką są mocno naciągane. Należy zadać pytanie, czy te działania są z góry zaplanowane i czemu mają służyć? Niestety, nasze protesty skierowane do władz niemieckich i polskich nie przyniosły efektów. Armatorzy pozostali sami z problemem, a granica między naszymi krajami zdaje się nadal istnieć
- ubolewa Jacek Galiszkiewicz ze spółki Navigar Trans.
Przedstawiciel polskiego przewoźnika podkreśla powagę sytuacji, która doprowadziła do tego, że jednostki pływające z Europy nie mogą bez przeszkód docierać drogą śródlądową do portów w naszym kraju, w tym do Szczecina, Polic i Świnoujścia. W konsekwencji polskie porty zmniejszają obroty, a ładunki nie mogą zostać do nich dostarczone, skąd później wypływały w świat, a także z nich wywiezione (np. węgiel, nawozy, zboża).

Źródło: Navigar Trans
Do ulubionych