REKLAMA

Ponad 100 000 zł kary dla przedsiębiorcy
Utworzona: 2019-11-06

Tyle wynosiła łączna kwota kary pieniężnej z tytułu stwierdzonych naruszeń, które dokonał kierowca przewożący mrożone kurczaki z Grodziska Wielkopolskiego do Gdańska. Do rejestracji czasu pracy w tachografie codziennie używał dwóch kart, swojej i cudzej.

Niesłychanie wielką nieodpowiedzialnością wykazał się mężczyzna, którego ciężarówkę zatrzymano do rutynowej kontroli na A1. Inspektorzy z oddziału WITD ze Stargardu Gdańskiego ujawnili bowiem, że kierowca wielokrotnie nie odbierał wymaganych odpoczynków dziennych, przekraczał tygodniowy i dwutygodniowy czas jazdy, a także przekraczał maksymalny dzienne okresy prowadzenia pojazdu.

W toku kontroli do analizy pobrane zostały zapisy z cyfrowej karty kierowcy oraz z tachografu cyfrowego. Początkowa ocena danych z samej karty kierowcy nie wskazywała żadnych naruszeń. Jednak po porównaniu danych z karty z danymi z tachografu szybko ustalono, iż kierowca nie przestrzegał w okresie objętym kontrolą, przepisów związanych z czasem pracy kierowcy. Szofer przyznał, że w kontrolowanym okresie kierował pojazdem i używał do rejestracji czasu swojej pracy również cudzej karty kierowcy. Użycie cudzej karty tłumaczył tym, że chciał wykonać przydzielane mu przez szefa zadania transportowe. Na podstawie danych sczytanych z tachografu pojazdu oraz z karty kontrolowanego kierowcy i drugiej karty używanej przez szofera, inspektor ustalił, że do sytuacji używania cudzej karty kierowcy dochodziło codziennie.

WITD Gdańsk wskazuje na przykładowe stwierdzone naruszenia:

- przekroczenie jazdy dziennej o 49 godzin i 57 minut! – 25 800 zł !
- przekroczenie jazdy dziennej o 34 godzin i 21 minut! – 17 550 zł !
- przekroczenie czasu jazdy dwutygodniowej o 18 godzin i 34 minuty! – 1150 zł !
- skrócenie dziennego czasu odpoczynku o 6 godzin i 38 minut! – 3250 zł !
- oraz przekroczenie jazdy ciągłej o 2 godziny i 50 minut! – 1400 zł !

W związku z powyższym kierujący został ukarany mandatem karnym. Wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym.

Źródło: WITD Gdańsk
Do ulubionych