REKLAMA

Transport ściśle kontrolowany
Utworzona: 2019-11-08

Najwięksi dostawcy koncentratów i soków owocowych, a także innych napojów owocowych, zazwyczaj przewożą swoje produkty we własnych opakowaniach. Do transportu używają przeważnie beczek lub pojemników IBC w kontenerach chłodniczych lub w zbiornikach elastycznych, pakowanych do 20 stopowych kontenerów.

Jednakże to pierwsze rozwiązanie jest dosyć drogie, ponieważ koszt wysyłki takiego kontenera może wynosić nawet 6,5 tys. dolarów, a to drugie nie dawało pełnej optymalizacji kosztów z uwagi na ograniczoną objętość takiego zbiornika. O ile nie było problemu z przewozem masowej ilości, zajmującej cały statek, gdzie koszty rozkładają się o wiele korzystniej, o tyle problem pojawiał się, kiedy trzeba było przewieźć mniejsze objętości soków czy napojów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma logistyczna Hillebrand zaprojektowała i dokładnie sprawdziła koncepcję dostawy soków w nowo zaprojektowanych zbiornikach elastycznych – flexitankach - z wykorzystaniem kontenerów chłodniczych, testując je przez kilkanaście miesięcy. Udane próby doprowadziły do zakończenia prac nad projektem i produkcję większego zbiornika elastycznego typu flexitank o możliwości załadunkowej nawet do 26 tys. litrów (w zależności od gęstości produktu), który jest dostosowany do 40 stopowego kontenera chłodniczego. Do tej pory standardowe zbiorniki były transportowane wyłącznie w 20 stopowych kontenerach, mając ograniczoną objętość. Zastosowanie zbiornika przystosowanego do kontenerów chłodniczych o większych wymiarach, może obniżyć koszty transportu soków czy napojów drogą morską nawet o 25 proc. W celu zminimalizowania ruchów płynu we flexitanku w trakcie rejsu, wewnątrz zastosowano specjalną technologię oraz dodatkowo wzmocniono wielowarstwowym materiałem powłokę zbiornika.

Sukces wdrożenia większego flexitanka to bardzo dobra wiadomość. Z pewnością pomoże producentom soków czy innych napojów owocowych w dążeniu do optymalizacji kosztów dalekomorskich dostaw ich produktów, zapewniając im przy tym zachowanie jakości powiedział Bartosz Mierzejewski, Sales Manager, Hillebrand Poland.

Pomyślano również o dodatkowych zabezpieczeniach przed potencjalnymi zanieczyszczeniami przewożonych płynów oraz o możliwości zastosowania radiacji gamma, która pozwala utrzymać aseptyczne warunki podczas załadunku zbiornika. Na potrzeby przewożonego towaru, Hillebrand ma także możliwość wyposażenia flexitanki w unikatowy system automatycznego odpowietrzania, zapewniający bezpieczeństwo transportu szczególnie w przypadku takich towarów jak wino czy koncentraty owocowe – fermentujące i wydzielające gazy podczas transportu.

Źródło: Hillebrand Group
Do ulubionych