Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Niższy koszt kilometra na uniwersalnych oponach
Utworzona: 2019-10-23

Coraz wyższe wymagania stawiane branży transportowej sprawiają, że właściciele i menedżerowie flot ciężarowych muszą maksymalizować wydajność i minimalizować koszty operacyjne działalności. Pomogą im w tym opony Bridgestone nowej serii Duravis R002 o podwyższonej odporności na zużycie i zoptymalizowanej efektywności paliwowej.

REKLAMA
Firma Bridgestone wprowadziła na rynek nowe opony do pojazdów ciężarowych serii Duravis R002. Jest to ogumienie na oś kierowaną (model R-Steer 002) i napędową (R-Drive 002) ciągników siodłowych oraz do naczep i przyczep (R-Trailer 002 i R-Trailer 002 Evo). Cztery główne rozmiary nowych opon dostępne są w sprzedaży od września tego roku, a w przyszłym w ofercie pojawi się sześć kolejnych.

Europejskość

Opony zostały opracowane i są produkowane w Europie dla odbiorców ze Starego Kontynentu. Przetestowano je we współpracy z 17 operatorami flot z 13 krajów, które udostępniły do jazd próbnych ponad 150 pojazdów. Przejechały one łącznie ponad 12 mln km w różnych warunkach eksploatacyjnych. Wszystko po to, aby nowe ogumienie spełniało wysokie standardy eksploatacyjne. Przede wszystkim ma ono umożliwić flotom obniżenie kosztów.


Floty jeszcze nigdy nie stały przed tyloma wyzwaniami jak teraz, a na Bridgestone spoczywa obowiązek zapewnienia pomocy klientom. Nadmierne zużywanie się opon to jedna z największych obaw operatorów flot, którzy chcą uniknąć dodatkowych kosztów. Dzięki wyjątkowej wydajności nasza nowa opona Duravis R002 pomoże im w obniżeniu kosztów eksploatacyjnych
- jest pewien Steven De Bock, Director Sales & Operations Commercial Products w regionie EMEA.

Uniwersalność

Są to opony uniwersalne, które można wykorzystywać w transporcie długodystansowym i regionalnym. Na boku opon nowej serii na osie kierowane, napędowe i naczepowe uwidoczniono symbol alpejski - trzy szczyty górskie i płatek śniegu (ang. "Three-Peak Mountain Snowflake" lub w skrócie 3PMSF), co jest oznaczeniem "zimówek". Dowodzi to, że opony przeszły testy według norm potwierdzających ich osiągi w warunkach zimowych.

Trwałość

W procesie produkcji wykorzystano nową technologię tzw. mieszania tandemowego, a sama mieszanka gumowa zyskała większą zawartość krzemionki. W połączeniu z zastosowaniem nowych wzorów bieżnika o niskim współczynniku odkształcania oraz zapewniających równomierne zużycie eksploatacyjne przyniosło to efekt w postaci znacznego wydłużenia trwałości ogumienia. Na podstawie wyników wewnętrznych testów producent zapewnia ok. 45-procentowe potencjalne zwiększenie uzyskiwanych przebiegów w porównaniu z poprzednikami: modelami R-Steer 001, R-Drive 001 i R168.

Przyczepność

Bieżniki zaprojektowano tak, aby różne ich elementy, a zwłaszcza specjalne kanały i rowki wydajniej niż w poprzednich modelach odprowadzały wodę. Zapewniono tym samym wyjątkową przyczepność na drogach pokrytych wilgocią. Producent podkreśla, że ogumienie na oś kierowaną w rozmiarze 315/80 R22.5 jest pierwszą oponą ciężarową do zastosowań regionalnych, która uzyskała najwyższą klasę "A" na etykiecie UE jeśli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni. Według jego zapewnień, przyczepność dla osi kierowanej wzrosła o ponad 9% w porównaniu z ogumieniem generacji R001.

Oszczędność

Dla przewoźników równie ważnym, a może najważniejszym parametrem użytkowym ogumienia są generowane przez nie opory toczenia, co ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa przez ciągnik siodłowy. Optymalna mieszanka gumowa zastosowana w bieżniku i osnowie oraz specjalny wzór bieżnika o niskim współczynniku odkształcania przyniosły korzyść w postaci ograniczenia oporów toczenia. W porównaniu z poprzednim modelem, koszt przejechanego kilometra jest, według producenta, niższy o ok. 15% (średnia opon na oś kierowaną, napędową i naczepową). Wewnętrzny test drogowy wykazał, że we flocie realizującej przewozy regionalne można zaoszczędzić do 2,3 litra paliwa na każdy zestaw ciężarowy po zamianie opon generacji R001 na wszystkich osiach ciągnika i naczepy na nowe R002.

Źródło i zdjęcia: Bridgestone
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels