REKLAMA

Śnieg bądź lód na dachu = 500 zł mandatu i 6 punktów karnych
Utworzona: 2019-12-03

Choć do astronomicznej zimy zostało jeszcze trochę czasu, w ostatnich dniach nocne przymrozki zdecydowanie o niej przypomniały. Rano szyby w autach parkowanych na powietrzu były skute lodem, a na plandekach pojazdów ciężarowych zebrana woda zamieniła się w tafle lodu.

REKLAMA
Taka sytuacja, jak i jazda z zaśnieżonym samochodem są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowcy nieoczyszczonego pojazdu, ja i innych użytkowników dróg. Lód na szybach ogranicza widoczność. Spadający z dachu auta śnieg utrudnia jazdę kierowcom poruszającym się za takim pojazdem. Spadające tafle to ogromne zagrożenie. Mogą zbić szybę pojazdu, wystraszyć kierowcę, który straci panowanie nad swoim autem, mogą też doprowadzić do wypadku drogowego.

Jarocińscy policjanci przypominają kierowcom pojazdów ciężarowych, aby dbali o usuwanie lodu i śniegu ze swoich pojazdów. Pojazd musi być w takim stanie, aby nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego (art. 66. 1. Kodeksu drogowego).

Kierującym, którzy nie zastosują się do przepisów grożą konsekwencje - mandat w wysokości od 20 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Ponadto, w przypadku stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa w warunkach drogowych, kierowcy mogą zostać zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdem.

Źródło: policja
Do ulubionych