REKLAMA

Niemcy: nowe przepisy dotyczące opon zimowych w samochodach ciężarowych i autobusach
Utworzona: 2019-09-12

Jak informuje DEKRA, od 1 lipca 2020 r. ciężarówki i autobusy będą musiały być wyposażone w opony zimowe nie tylko na osiach napędowych, ale także na osiach kierowanych. Nowy wymóg dotyczy autobusów kategorii M2 i M3 oraz ciężarówek kategorii N2 i N3.

W związku z tym spedytorzy, właściciele autobusów i operatorzy flot powinni zwrócić uwagę na istotną zmianę w przepisach, która wejdzie w życie w przyszłym roku.

Wiele firm transportowych co roku zakłada nowe opony zimowe na osie napędowe ze względu na wysokie przebiegi. Natomiast zużycie opon na osiach skrętnych jest przeważnie mniejsze, dlatego też opony te są wymieniane znacznie rzadziej. Tym ważniejszą sprawą jest dokonanie właściwego wyboru przy zamawianiu opon mówi ekspert DEKRY, Christian Koch.

Firmy, które kupują nowe opony na nadchodzący sezon zimowy, powinny zatem mieć na uwadze, że od przyszłego roku opony zimowe będą obowiązkowe również na osiach kierowanych.

Należy przy tym pamiętać: jedynie opony opatrzone symbolem góry z płatkiem śniegu są traktowane jako opony zimowe podkreśla Koch.

Nie ma jednak znaczenia, czy jest to opona nowa, używana, czy bieżnikowana.

Źródło: DEKRA
Do ulubionych