REKLAMA

Przeciążony transport z pękniętymi tarczami hamulcowymi
Utworzona: 2019-09-03

39 ton zamiast dopuszczalnych 26 ton ważyła ciężarówka przewożąca dwa duże szamba betonowe. Zatrzymany przez patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego samochód miał pęknięte tarcze hamulcowe, a kierowca nie wypisał wykresówki przed włożeniem jej do tachografu.

W piątkową noc inspektorzy ITD z Radomia patrolowali ulice tego miasta i okolicznych gmin. Kontrolowali przede wszystkim miejsca, gdzie mieszkańcy powiatu radomskiego skarżą się na ruch przeładowanych ciężarówek. Tuż po godz. 22 na jednej z dróg powiatowych w Piastowie koło Radomia zauważyli trzyosiową ciężarówkę z hydraulicznym dźwigiem samochodowym i dwoma dużymi szambami betonowymi. Kierowca poruszał się z niewypisaną wykresówką w tachografie. Twierdził, że odstawia auto do mechanika.

Ciężarówka z szambami została skierowana na najbliższy punkt kontrolny ITD, gdzie można było sprawdzić jej faktyczną wagę. Samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 26 ton w rzeczywistości ważył z przewożonym ładunkiem aż 39 ton. Nacisk na podwójną oś napędową pojazdu wynosił 27,9 tony. Stan techniczny auta też pozostawiał wiele do życzenia – miało popękane tarcze hamulcowe.

Za stwierdzone nieprawidłowości inspektorzy ukarali kierowcę mandatem. Dużo poważniejsze konsekwencje finansowe grożą przewoźnikowi. Wobec przedsiębiorcy z okolic Radomia toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 15 tys. zł kary za rażące przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Oprócz tego inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny ciężarówki z powodu usterki zagrażającej bezpieczeństwu i wszczęli odrębne postępowanie administracyjne, które jest zagrożone dodatkową karą w kwocie 2 tys. zł. Mocno przeciążony transport szamb betonowych został wstrzymany do momentu usunięcia ujawnionych nieprawidłowości.

Źródło: GITD
Do ulubionych