REKLAMA

Manipulował przy tachografie. Kierowca trafił do aresztu
Utworzona: 2019-03-15

Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.

REKLAMA
Obywatel Ukrainy, wykonujący międzynarodowy przewóz drogowy z Polski do Niemiec, wpadł podczas rutynowej kontroli prowadzonej na terenie Legnicy, przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu. Bezpośrednio po zatrzymaniu sporządzono wydruk aktywności kierowcy z karty znajdującej się w tachografie cyfrowym. Z jego analizy wynikało, iż kierowca w bieżącym dniu nie miał zarejestrowanej jazdy pomimo tego, że przejechał ponad 100 km. Zarejestrowany był tylko okres odpoczynku.

Szofer nie wyjaśnił przyczyny stwierdzonych okoliczności. Wskazał, że cała sytuacja mogła wynikać z uszkodzenia tachografu. Na uwagę zasługuje fakt, iż w trakcie kontroli dokonano jazdy próbnej, podczas której tachograf działał prawidłowo, okres prowadzenia pojazdu został zarejestrowany na karcie kierowcy zgodnie z wymaganiami. Mając na uwadze obowiązujące przepisy pojazd skierowano na parking strzeżony, po czym trafił do serwisu tachografów, który dokonał szczegółowej kontroli urządzenia rejestrującego. W wyniku przeprowadzonych czynności stwierdzono, że w nierozbieralnym czujniku ruchu, wysyłającym informacje o ruchu pojazdu do tachografu, znajduje się dodatkowy układ elektroniczny wpływający na jego pracę. Plomba zabezpieczająca czujnik ruchu zainstalowana przy skrzyni biegów nosiła ślady jej naruszenia.

Powyższe okoliczności potwierdziły przepuszczenia inspektorów, iż brak zarejestrowanej na karcie kierowcy jazd nie były wynikiem uszkodzenia tachografu, a jego celowym działaniem, przy użyciu zainstalowanego do tego celu niedozwolonego urządzenia. W związku z zaistniałą sytuacją na kierowcę nałożono mandat karny, natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Mając na uwadze stwierdzone okoliczności oraz możliwość popełnienia przez kierowcę przestępstwa, o sprawie poinformowano policję, która podjęli stosowne działania. Kierowca do czasu zakończenia sprawy został osadzony w areszcie.

Źródło: WITD Wrocław
Do ulubionych