REKLAMA

Twardy Brexit zwiększy koszty transportu i doprowadzi do niedoborów ciężarówek
Utworzona: 2019-02-10

Chociaż wyjście Wielkiej Brytanii z UE wciąż budzi wiele pytań, szefowie Regionalnej Federacji Organizacji Transportu w Murcji przeanalizowali wpływ, jaki Brexit może mieć na transport drogowy towarów.

Najbardziej skutki Brexitu odczuje prawdopodobnie sektor transportu, ze względu na opóźnienia w odprawach celnych i braki personelu. Obecnie panuje niepewność i niepokój i że sektor transportu nie jest przygotowany na Brexit: Taki krok oznaczałby cofnięcie się o 20 lat w ciągu jednego tygodniu.

Zwrócono uwagę na konsekwencje, jakie odczują firmy transportowe w wyniku spodziewanych utrudnień przy odprawach celnych. Doprowadzi to do braku ciężarówek, ponieważ aby zachować taką samą częstotliwość kursów, konieczne będzie posiadanie większej floty, co nieuchronnie pociągnie za sobą wzrost kosztów usług transportowych.

Przewoźnicy powinni być przygotowani, ponieważ wszystko znajduje się w obliczu wielkiej niewiadomej. Mamy się czym martwić, ale nie powinniśmy wpadać w panikę, ponieważ zarówna UE jak i Wielkiej Brytanii zależy na znalezieniu tymczasowego rozwiązania. Jeśli chodzi o główne wyzwania, z którymi sektor transportu będzie się musiał zmierzyć przed wejściem w życie Brexitu, wymieniono potrzebę rozwiązania kwestii międzynarodowego zezwolenia na transport, ponieważ obecnie obowiązująca licencja wspólnotowa straci ważność, gdy Wielka Brytania opuści UE. Wśród pozostałych problemów należy wymienić licencje oraz certyfikaty szkolenia zawodowego kierowców.
Do ulubionych