Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Skrócony odpoczynek tygodniowy (ciekawa teoria)

ID: 152866


Będzie o skróconym odpoczynku tygodniowym. Pierwsze parę cytatów z 561/2006:

Art4:
h) (... )
– "skrócony tygodniowy okres odpoczynku" oznacza odpoczynek trwający krócej niż 45 godziny, który można, na warunkach ustalonych w art. 8 ust. 6, skrócić do nie mniej niż 24 kolejnych godzin;

Art. 8, ust. 6: W ciągu dwóch kolejnych tygodni kierowca wykorzystuje co najmniej:
– dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku, lub
– jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku trwający co najmniej 24 godziny. Skrócenie to należy jednak skompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo przed końcem trzeciego tygodnia następującego po danym tygodniu...


Teraz załózmy taką sytuację. Ktoś ma stałą robotę, jeździ stałymi trasami i nie przekracza żadnych norm, każdy week równe 45h wolnego. Wszystko jest OK. Niestety raz się zdarzyło, że w pewien weekend wypadł wyjazd w sobotę i pauza musiała zostać skrócona powiedzmy do 30h. W art. 8 jasno jest napisane, że ten czas należy oddać do końca trzeciego tygodnia i wykorzystuje sie go łacznie z innym okresem odpoczynku trwajacym co najmniej 9 godzin.


I wiedząc to co powyżej przedstawię wam poniższy schemat (litery A, B, C, D, E... oznaczają weekendy (sobota/niedziela)

A = 45h pauzy, B=45, C=30, D=45, E=45, F=45, G=45, H=45, I=45, J=45h, K=45, L=45

Niby jest błąd, w C była skrócona pauza, musi oddać 15h i tą 15 trzeba oddać do końca F (max do końca 3 tygodnia następującego po skróceniu, Art. 8, ust. 6) czyli w F powinno być 45+15=60h pauzy


Ale czy powyższy schemat może być jednak prawdziwy jeżeli przyjmniemy taką tezę, że w E znowu skróciliśmy pauzę do 30h ale stoimy 45 bo oddajemy zaległe 15. W ten sposób uregulujemy B a znowu zaległe 15 z E będziemy mogli oddać G. I tak można ciągnąć w sumie bez końca, co drugi tydzień wykonywać pauzę skróconą do 30h jednocześnie oddając 15h zaległe za okres sprzed dwóch tygodni.

Czy takie coś jest realne i LEGALNE? Przeszperałem 561/2006 i nie widzę tam żadnych przeciwskazań

Posty (31)

aRaon
Sorki, wkradł się błąd w przedostatnim akapicie. Jest: "W ten sposób uregulujemy B a znowu zaległe 15 z E będziemy mogli oddać G" a miało być "W ten sposób uregulujemy C a znowu zaległe 15 z E będziemy mogli oddać G". Zamieńcie B na C :)
driverlodz
wkradł sie mały bład w twoim wyliczeniu, bo nie napisałes jakie pauzy robiłes w tyg. po skróconym odp. kazda pauza pow. 11h jest odbieraniem godz. czyli zrobiles kilka pauz po 12h i 1 pauze 15h w ciagu 2 tyg. i masz odebrane godz.

-1

aRaon
driverlodz, zaległy czas musisz oddać w jednym ciągu. Wisisz 15 godzin, musisz stać 15 godzin. Dodać do tego musisz jeszcze od 9 godzin w górę, zależy czy to skrócony dzienny, 11 (pełny dzienny) czy jakieś inne wolne. ALe tutaj mi o to nie chodzi. Wykluczamy całkowicie pauzy dzienne, albo załóżmy że każda ma 11 godzin

1

aRaon
P. S pod tym linkiem więcej info - goo. gl /mwqUpB (usuń spację) lub wejdź na gitd gov pl -> Dla Kierowców -> Porady -> po prawej stronie Czas pracy -> Informacje o czasie pracy 62, 46 kB (plik pdf) . W tym PDFie zjedź niżej do "Skrócony tygodniowy okres odpoczynku "
driverlodz
sorry to nie pomoge, jako ze trzymam sie zasady godz. zaległe odbieram max. 3 pauzie weekendowej, ale teorie o tym ze mozna robic 24, 45, 24, 45, 24 tez znam, ale nie sprawdzałem w praktyce czyli w czasie kotroli, raz miałem sytucje taka ze chciał mi pracodawca w mówic ze mozna -tapisałem tak szafie barzo pana szanuje i prosze nie niszczyc mojego wizerunku pana oczywiscie moge przerwac pauze ale prosze o sms z prywatnego tel. ze mam przerwac pauze tak jak pan mnie szanuje ale kazał mi podpisywac rózne dziewne kwity. z powazaniem njwierniejszy kierowca-cisza a za 1h to rób ta pauze i od tego momentu mam zawsze pytanie w śrd. jaka pauza i tyle
zzx
łaskawie cały twój temat to tylko ciekawa teoria, która nie ma potwierdzenia w praktyce.
musisz poczytać resztę, ale oprę się tylko na jednym:
Art. 8, ust. 6:
sam go cytowałeś tylko przeczytaj do końca całość i zastosuj.
dodatkowo policz sobie wszystkie godziny także te wynikające z KP i zobaczysz ile jesteś w stanie jeździć i ile będziesz miał pauzy.
zibi1906
Podgląd konta zzxzzx
(2014-09-28 08:31:55) łaskawie cały twój temat to tylko ciekawa teoria, która nie ma potwierdzenia w praktyce.
musisz poczytać resztę, ale oprę się tylko na jednym:
Art. 8, ust. 6:
sam go cytowałeś tylko przeczytaj do końca całość i zastosuj.
dodatkowo policz sobie wszystkie godziny także te wynikające z KP i zobaczysz ile jesteś w stanie jeździć i ile będziesz miał pauzy



To nie jest teoria, powyższy przykład jest jak najbardziej prawidłowy.
zzx
A = 45h pauzy, B=45, C=30, D=45, E=45, F=45, G=45, H=45, I=45, J=45h, K=45, L=45 - ten jest prawidłowy?

24, 45, 24, 45, 24 - czy ten?

nawet jeżeli takie skrócenie nie wyjdzie w czasie kontroli na drodze to wyjdzie podczas kontroli w przedsiębiorstwie gdzie jest dużo więcej materiału do kontroli niż w samochodzie i w takich kategoriach trzeba to też rozpatrywać.
aRaon
zzx rozpiszę to innaczej. Tak ja to widzę:

"A = 45h pauzy, B=45, C=30, D=45, E=45, F=45, G=45, H=45, I=45, J=45h, K=45, L=45"

Czyli inaczej:
A=45h,
B=45h
C=30h,
D=45h,
E=30h+15h zaległego z C, razem 45h,
F=45h,
G=30h+15 zaległego z E, razem 45,
H=45h,
I=30h+15h zaległego z G, razem 45,
J=45h
K=30h+15h zaległego z I, razem 45h,
L=45h

Teraz od E do L zapętlić do końca życia :) . Myślę, że teraz lepiej widać to o co chcę zapytać. Czy taka kombinacja jest poprawna? Według mnie wszystko zgodne z 561/2006 (skrócenie nie częściej jak co dwa tygodnie, oddanie przed końcem trzeciego tygodnia)

1

visitors
poprawka - skracac mozesz czesciej.
warunek jest inny -
W KAZDYCH DWOCH TYGODNIACH CO NAJMNIEJ JEDEN ODPOCZYNEK REGULARNY

a co do przykladu - jest poprawny
visitors
w to wszystko nalezy jeszcze wpasowac art8 pkt9
jezeli i on nie naruszy tego schematu, to jest ok

1

zzx
do aRaon:
popatrz do słownika co znaczy równoważny - to nie znaczy tylko jako dokładka do skróconego znaczy dokładnie że musisz zrekompensować i odbyć to co się należy zgodnie z prawem.
całość ci dokładnie wyjedzie w czasie kontroli w przedsiębiorstwie no i zabraknie ci w końcu godzin by robić pauzy sobota - niedziela (jak sam piszesz).
aRaon
zzx jak i inni, jeżeli się mylę to proszę abyście mnie poprawili

"popatr z do słownika co znaczy równoważny - to nie znaczy tylko jako dokładka do skróconego znaczy dokładnie że musisz zrekompensować i odbyć to co się należy zgodnie z prawem"

równoważn ość to "mający równą wartość, równe znaczenie z czymś". Standardowa pauza to 45h. Jeżeli ją skracamy aby zachować równoważność ze standardem musimy przy kolejnej pauzie oddać to co zabraliśmy przy skracaniu pauzy (może nie kolejnej, mamy na to do 3 tygodni ale mniejsza z tym). Dodatkowo art. 8, ust. 7 mówi o tym, że rekompensatę możemy oddać nawet przy pauzie dziennej skróconej (czyli 9h + skrócenie) czyli do oddania rekompensaty nie potrzebujemy w cale pełnej pauzy weekendowej, może być to każda od 9h w górę. Możemy oddać nawet przy pauzie 30h czyli weekendowej skróconej. Przynajmniej ja to tak widzę. Dodatkowo zachowana jest zasada, że w ciągu dwóch następujących po sobie tygodni muszą być dwie pauzy pełne weekendow (45h) LUB jedna pełna i jedna skrócona (z tej opcji skorzystałem w moim przykładzie) - Art. 8, ust. 6

"znaczy dokładnie że musisz zrekompensować i odbyć to co się należy zgodnie z prawem"

No właśnie według mnie wszystko jest zgodne z prawem (przynajmniej zgodne z 561/2006). Nie widzę tutaj w którym miejscu mógłbym złamać jakikolwiek paragraf/artykuł/aka pit/ustęp z 561/2006.
zzx
chyba nie zrozumiałeś słowa równoważny - trudno zdarza się.
jeżeli dla ciebie równoważność to jest to samo co skrócenie + oddanie tego co miało ci się zrównoważyć to gratuluję.
najlepiej to udaj się do sklepu spożywczego tam gdzie mają wagę najlepiej starą szalkową wtedy poznasz znaczenie słowa równoważny.
to co wypisujesz nie ma nic wspólnego z odpoczynkiem tygodniowym regularnym oraz skróconym i konieczności oddania równoważnego czasu skrócenia - nie ma znaczenia kiedy (czy z przerwą dobową czy innym odpoczynkiem nie krótszym niż 9 godz. )
zibi1906
równoważny « mający równą wartość, równe znaczenie z czymś
zzx
""równoważny « mający równą wartość, równe znaczenie z czymś"" czyli ze skróceniem - a raczej jego wartością godzinową.
zibi1906
Podgląd konta zzxzzx
(2014-09-29 20:23:00) ""równoważny « mający równą wartość, równe znaczenie z czymś"" czyli ze skróceniem - a raczej jego wartością godzinową.


I minutową.
PrzPrz
Rekompensatę za skrócenie odpoczynku tygodniowego należy odebrać "en bloc", dołączając tę rekompensatę do odpoczynku trwającego co najmniej 9 godzin.
W przykładzie podanym przez aRaon - odpoczynek E (oraz G, I, K i dalsze) stanowią:
- odpoczynek tygodniowy skrócony trwający 30 godzin, oraz
- rekompensatę za skrócenie sprzed dwóch tygodni, w wymiarze 15 godzin.
Odpoczynek 30 godzin (tygodniowy skrócony) jest to przecież odpoczynek trwający powyżej 9 godzin... ?
Według mnie - wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Nasuwa się inna ciekawostka: działając w podobny sposób, można rekompensatę odbierać sukcesywnie, w kawałkach...
Przykład (litery oznacają kolejne, następujące po sobie tygodnie kalendarzowe, liczone od północy N/Pn do północy N/Pn) :
A - 24h (do odbioru rekompensata Ra=45-24=21h)
B - 45h
C - 50h [odpoczynek skrócony 29h (Rc=45-29=16) + rekompensata Ra=21h za A]
D - 45h
E - 50h [odpoczynek skrócony 34h (Re=45-34=11) + rekompensata Rc=16h]
F - 45h
G - 50h [odpoczynek skrócony 39h (Rg=45-39=6) + Re=11h]
H - 45h
I - 50h [odpoczynek skrócony 44h (Ri=45-44=1) + Rg=6h]
J - 45h
K - 50h [odpoczynek regularny 49h (czyli co najmniej 45h... ) + Ri=1h].

Kto nie zrozumiał, niech śmiało stawia minusa... :)
aRaon
zzx:
Wyobraź sobie, że spotykasz przedszkolaka, chociaż może być osoba z klasy 4-6 podstawówki (oni już mają coś z matmą wspólnego) i masz za zadanie opisać tej osobie najprostszymi słowami znaczenie słowa równoważny :) . Bardzo bym Cię o to prosił. Może faktycznie czegoś nie rozumiem, nie pojmuję a dzięki temu dowiem się jak ty wyobrażasz sobie to pojęcie. Najlepiej użyj jakiś przykładów. Dzięki :)

PrzPrz:
Do tego miałem dojść później. Z racji tego, że mało kto stoi równe 45h tylko raczej więcej może dojść do sytuacji oddania zaległego czasu po parę godzin tygodniowo czyli omijając art. 8, ust. 7 561/2006 WE. Stąd moje pytanie czy oddanie zaległego czasu przy skróconej pauzie tygodniowej jest legalne
Locio
Podgląd konta aRaonaRaon
(2014-10-04 14:43:04)

Schemat jest prawidłowy, ale skomplikowany, trzeba pamiętać co trzeba oddać i co się i kiedy skracało. Robisz 45 ale to jest skrócony odpoczynek z oddaniem, więc jak dla mnie lepiej oddać te 15 h i mieć spokojną głowę.
zzx
tu masz znaczenie wyrażenia o które pytasz.
://sjp. pwn. pl/sjp/; 2517829
proponuje byś swoja wiedzę skonsultował z tymi, którzy nakładają kary.
z drugiej strony policz dobrze godziny od czasu zakończenia ostatniego odpoczynku do czasu kiedy musisz zacząć nowy odpoczynek tygodniowy (skoro nie masz czasu na pełne pauzy) i spełnij założenie że odpoczynek musi być w cyklu "sobota - niedziela".
to tyle teorii.
gustav
Po raz 22 podniosłem wątek do góry, tytuł podałem wyżej.
Szukam linku, chociaż szkoda mi filmu w TV, a co mi tam, dla niekolegi zrobię dużo...
Rysiu777
a dlaczego kierowca miałby skracać swój odpoczynek tygodniowy?
visitors
niech zgadne...

moze :

zeby krocej stac na zaszczanym parkingu, i szybciej do domu zjechac?
Rysiu777
visitors - ale to mniej kasy z diet i ryczałtów a przecież u dziada to kluczowy element finansowy?
visitors
ale wiecej czasu na szukanie pracy gdzie indziej jak nie pasi za fajera.

np mozna isc na ksiedza
Rysiu777
ale w pracy chodzi o to żeby zarobić dobrze? wiec wg systemów u dziada praca jest najmniej istotnym elementem wynagradzania
visitors
hmm, to troche zenada ze aby "dobrze " zarobic, trzeba siedziec na takim parkingu..
visitors
jeszcze wieksza zenada jest to, ze skoro kiero wie ze pracuje u dziada, to nic z tym nie robi ( szuka innej pracy ) tylko wciaz u niego pracuje..
Rysiu777
visitors - a co w tym złego że jak płacą za siedzenie 3x tyle co za prace to się opłaci leżeć? widzisz to nie kierowca to wymyślił tylko dziad tworzy taką politykę
Tylko dla zalogowanych

Wątek ten komentować mogą tylko posiadacze kont w etransport.pl - Zapraszam do zalogowania lub rejestracji.

Zaloguj się Zarejestruj się

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels