Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ryczałt za noclegi pracodawcy toczą pianę

ID: 122303


kilka dni temu rozstałem się z pracodawcą chciał mnie zmusić do łamania przepisów- przegięcia tacho może byśmy sie rozstali w zgodzie gdyby wypisał mi jakieś normalne swiadectwo pracy żebym poszedł dalej ale nie dostałem dyscyplinarkę i nie wypłacił mi sporo kasy poprosiłem więc o pomoc w odzyskaniu kasy inspektora pracy ten po kontroli w firmie napisał mi że należy mi się ryczałt za noclegi w kabinie i powinien on wynosić 25% doby hotelowej czyli około 27e za każdą noc poszukałem troche poszperalem i okazuje się że i owszem odsyłam wszystkich do artykułu w rzeczpospolitej w zakładce prawo a tu link
://prawo. rp. pl/artykul/804545. html

Posty (104)

pocztagorski
Jak długo ten Pajac będzie wypisywał te Bzdury???

-2

Alex:-}
jeden lepszy od drugiego... Ese, i Ty?
kto, no kto podpisze zagraniczną dietę na umowie 8 euro? ??
a jak nie ma regulaminu to obowiązuje KP i już
teoretycy z mózgiem z matrycy ; -}
g-a
"Geniuszu"... od interpretacji do wyroku jest jak stąd do Lizbony, albo i dalej.
Alex:-}
a w praktyce kolejny przedsiębiorca ma wyrok sądowy i musi wypłacić mi diety ustawowe dla danego kraju i ryczałty za noclegi...

ku=rw=a, może praktyka Was nauczy..

diety 8 euro... ech, pewnie, że mogą ale sami sobie będą płacić... no bo kto pojedzie... szwagier? ? ; -}
spadam stąd, nara
macgot78
://www. spft. pl/files/D2013000016 701. pdf polecam!!
chohlik
jak tak bedziem myslec to polska zostanie go/wn/em jeszcze za dwa pokolenia... nikt nie mysli jak pracowac i zarabiac a za to wszyscy mysla jak tu kogos okrasc... dno... koledzy kierowcy-jak macie mozliwosc to spadajcie jak najszypciej z tego bagna tak jak i ja niedlugo zrobie... nie dorabiajmy tych zlodziei... nich sobie ukraincow biora... a jak sie ktoregos bylego szefa gdzies kiedys trafi to przyjdze czas wyregulowac zaleglosci...
PrzPrz
Ech... Przewoźnicy... Jedyna Wasza kreatywność przejawia się w kombinowaniu, jak zapłacić kierowcy jak najmniej - zamiast zastanowić się, jak skutecznie postawić się spedycjom i "spuścić do klozetu" śmieszne oferty za głodowe frachty...
Wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Szkoda, że po równi pochyłej w dół...
ese
"... kto, no kto podpisze zagraniczną dietę na umowie 8 euro??
akto, no kto podpisze zagraniczną dietę na umowie 8 euro??
a jak nie ma regulaminu to obowiązuje KP i już
teoretycy z mózgiem z matrycy ; -}i już
teoretycy z mózgiem z matrycy ; -}.. "-

1. A kto, no kto podpisuje umowy o pracę za najniższe dopuszczalne wynagrodzenie? A potem jęczy że tylko tyle mu zaliczają do emerytury itd.? ? Kto?
2. ".. jak nie ma regulaminu to obowiązuje KP. . " - Dlatego mówie, że temat kończy się na treści regulaminu lub umowy. I że odpowiednie (przykłady powyżej) całość załatwiają.
3. Ciekawi mnie ile jest ryczaltu w Niemczech. Bo te diety to mizerne...
bosssman
PrzPrz. Nie czytasz…
„ Odnosząc się do dwóch pierwszych wypowiedzi, autorstwa osoby o nicku transport_baranow - nie wniosłeś absolutnie niczego, co wykluczałoby obowiązek wypłaty ryczałtu za nocleg.
Czas odpoczynku (ODS, ODR, OTS, OTR) pokrywa się z czasem przeznaczonym na nocleg, zaś konieczność zapewnienia noclegu pracownikowi będącemu w delegacji (a przynajmniej pokrycia kosztów tego noclegu) - obciąża pracodawcę”.

Nie mogłem wnosić nic nowego przy tym co piszę konsekwentnie od pierwszego wpisu.

Po wyrokach Sądu Najwyższego z 19 marca 2008 r., I PK 230/07 (OSNP 2009nr 13-14, poz. 176, z glosą A. Drozda OSP 2010 nr 2, poz. 21), - (zgodnie z którym umożliwienie kierowcy spania w kabinie samochodu nie stanowiło zdaniem sądu, zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu),
i wyroku: z dn. 1 kwietnia 2011r. II PK 234/10 Sąd Najwyższy ( stworzenie kierowcy przez pracodawcę możliwości noclegu (spędzenia nocy i snu) w kabinie samochodu ciężarowego nie jest równoznaczne z zapewnieniem pracownikowi przez jego pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2001 r. ), miało miejsce ponad 80 orzeczeń nakazujących zapłatę na rzecz kierowców.
Wszystkie wyroki opierały się na uregulowaniu wynikającemu z § 9 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju z dnia 19 grudnia 2002 r (Dz. U. Nr 236, poz. 1991). Dotyczyły pojęcia tzw. bezpłatnego noclegu.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 czerwca 2013r nr II PK 296/12. SN odszedł od takiej linii orzeczniczej i stwierdził, że Na marginesie owo miejsce do spania musi oznaczać dla kierowcy transportu międzynarodowego - jeśli będziemy stosować jego przepisy do tego kierowcy – formę zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. Wynika to z podkreślanej specyfiki pracy kierowcy oraz z faktu, że rozporządzenie dotyczy w powołanym przepisie § 9 podróży incydentalnej i konieczności udostępnienia pracownikowi hotelu, określając jedynie iż brak rachunku za hotel daje prawo do ryczałtu. Rozporządzenie nie reguluje sytuacji, w której pracownik godzi się na odpoczynek w samochodzie lecz jedynie sytuację, w których pracownik korzystający z hotelu legitymuje się lub nie rachunkiem za nocleg. Prawa do tego ryczałtu brakuje zatem, gdy pracownik mobilny godzi się na spanie w samochodzie i z góry wyklucza korzystanie z hotelu.
Trzeba to rozumieć następująco, że rozporządzenie dotyczy pracownika wysłanego w podróż służbową podczas której należy mu się hotel…. co musi potwierdzić rachunkiem, a gdy ma znajomych lub rodzinę np. w Dreźnie i nie okaże rachunku to wypłaca się ryczałt. Sąd stwierdził, że takimi pracownikami nie są mobilni kierowcy zawodowi w transporcie międzynarodowym.
Zgodnie z orzecznictwem ciągłe kierowanie pojazdem na trasach krajowych jak i międzynarodowych jest nieodłączną częścią pracy kierowcy zawodowego.
Przypominam, że odnosząc się do "podróży służbowej" Sąd Najwyższy (sygn. akt II PZP 11/08) stwierdził, że dla pracowników mobilnych podróż nie stanowi zjawiska wyjątkowego, lecz jest normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy w tych miejscowościach.

W świetle powyższego uregulowanie wynikające z § 9 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju z dnia 19 grudnia 2002 r (Dz. U. Nr 236, poz. 1991) nie ma żadnego zastosowania do tej specjalistycznej grupy pracowników i charakteru wykonywanej przez nich pracy.

Zwracam, Kolego uwagę, że pomimo wskazywania na te okoliczności, niepotrzebnie ciągle wracasz do takich pojęć jak nocleg, sen, oświadczając, że „ Czas odpoczynku (ODS, ODR, OTS, OTR) pokrywa się z czasem przeznaczonym na nocleg, ”, gdy tych pojęć nie ma w wyroku, który omawiamy.
A co się może pokrywać np. gdy kierowca rozpoczyna odpoczynek o godzinie 09 rano. Ani z porą nocną ani z konkretnym okresem, albowiem kierowca może spać 4 – 6 godzin a resztę robić co chce. To co tutaj się pokrywa gdy pojęcie odpoczynku, zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. nie odnosi się do noclegu, (albowiem odpoczynki odbierane są w różnych godzinach w których kierowca swobodnie dysponuje swoim czasem).

Osobiście mam pokorę do wyroków i myślę, że nadal mogą pojawiać się różne orzeczenia, jednak wskazówką będzie II PK 296/12. SN.
wesolek
ale zagmatwaliście te przepisy o ryczałtach za noclgi. !!!
bossman wam dobrze pisze..
wesolek
wedle mnie ryczałt za nocleg się należe, gdy kierowca odbiera tygodniowy wypoczynek a pracodawca nie zapewnił mu pomieszczenia do takowego i szower powiedzmy nocował u swojej kochanki.
ryczałt nie należy się za regulaminowe pauzy w cyklu tygodniowym jeżeli kabina jest do tego przystosowana. to wynika ze specywicznej pracy kierowcy.
nie mylić z dietami..
transport_baranow
Jesli pan bossman nie rozumie ze w cytowanym wyroku SN w ogole nie odszedl od pogladu ze kierowca jest w podrozy sluzbowej to cienko z nim. Zapraszam do lektury ustawy o czasie pracy kierowcow Natomiast podpowiem ze ta watpliwosc "jesli" wynika wylacznie z tego ze stan faktyczny dotyczyl okresu sprzed noweli ww ustawy

-1

PrzPrz
Oj, będzie jednak ostra polemika... :)

Zgadzam się, że wyrok II PK 296/12 zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących zasadności roszczeń o zapłatę ryczałtów za noclegi.

Rzuca się w oczy sformułowanie "miejsce do spania musi oznaczać dla kierowcy transportu międzynarodowego – jeśli będziemy stosować jego przepisy do tego kierowcy - formę zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. ".
Z powyższego jednoznacznie wynika, że - w ocenie Sądu Najwyższego - nocleg zapewniany kierowcy musi być BEZPŁATNY (czyli nie powinien powodować po stronie kierowcy powstania żadnych kosztów).

Podkreślenia wymaga, że Wyrokiem tym Sąd wcale nie zakończył postępania, a jedynie uchylił zaskarżony wyrok w zakresie oddalającym apelację strony pozwanej i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania.

Warto również zauważyć, że roszczenie o ryczałty za noclegi zostało oddalone jedynie wobec kierowcy, który "wyraził zgodę na odpoczynek w kabinie auta", zaś Sąd Najwyższy wskazał, że:
"W sprawie istotne jest dokonane ustalenie, czy kierowcy godzili się na taką formę i warunki odpoczynku. Aprobata takich warunków (istniejąca co do jednego z powodów - jak wynika z uzasadnienia wyroku sądu drugiej instancji) wyłącza możliwość dochodzenia jakiejkolwiek rekompensaty za brak hotelu, chyba że co innego wynika z umowy lub aktów wewnętrznych. Jeśli zgody nie było powraca problem o analogiczne zastosowanie rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w zw. z art. 775 § 3 i 5 k. p. "

Poza tym - "wymaga zaznaczenia, iż spór dotyczy stanu faktycznego przed zmianą ustawy o czasie pracy kierowców (przed 3 kwietnia 2010 r. ), w którym to okresie zdaniem Sądu Najwyższego kierowca wykonujący prace w transporcie międzynarodowym nie był w podróży służbowej (por. wyrok SN z dnia 18 stycznia 2013 r., II PK 144/12). "
Tez z Wyroku w sprawie II PK 296/12 nie będzie można zatem bezpośrednio odnosić do roszczeń dotyczących ryczałtów za noclegi po 3 kwietnia 2010 r. - gdyż od tego czasu już nie ma problemu z definicją podróży służbowej kierowcy (art. 2 pkt 7 Uocpk) oraz przysługiwaniem kierowcy należności na pokrycie kosztów podróży służbowej (art. 21a Uocpk).

1

wesolek
dobre sobie
zaczynacie tworzyć nowe dziady tzw dziadprzepisy.
jak skończycie to dajcie znać a pośmiejemy się razem. !!!.. :)
transport_baranow
Po prostu temat zszedł na psy jednym postem pana b. To po prostu żałosne żeby nie wiedzieć że od 3 lat kiwrowca jest w podróży i należą mu się roszczenia na tej samej podstawie prawnej co każdemu innemu pracownikowi w podróży Chyba nie będę tu już zaglądał bo nie chcę się osmieszac dyskusją na takim poziomie niewiedzy
PrzPrz
wesolek: Odpoczynki dzienne i tygodniowe skrócone są dopuszczalne do odbioru w kabinie pojazdu (znajdującego się na postoju i wyposażonego w odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy) w sytuacji, JEŻELI KIEROWCA DOKONAŁ TAKIEGO WYBORU.
Jeżeli taki wybór został kierowcy narzucony (np. poprzez niezapewnienie kierowcy wystarczających środków finansowych na hotel i brak pewności ze strony kierowcy, czy wydatkowane własne środki zostaną mu później zwrócone) - nie ma mowy o swobodnym wyborze.

Poza tym - aby pracodawca mógł skutecznie zwolnić się z obowiązku wypłąty ryczałtu za nocleg - nocleg ten musi być dla kierowcy całkowicie bezpłatny, a nie tylko częściowo.
Jeżeli kierowca ma własną pościel, poduszkę, kołdrę, koc i inne rzeczy, a pracodawca nie pokrywa kosztów wynikających z ich zakupu i utrzymania w czystości i właściwym stanie - wówczas kierowca ponosi te koszty.

Czy do hotelu nosisz własną pościel... ?
Alex:-}
Ese, krótkie pytanie, krótka odpowiedź-ryczałt za nocleg w D wynosi 37, 5 euro
wesolek
PrzPrz
co kombinujesz
czytasz uważnie co piszę o ryczałtach za noclegi.
W PRZYPADKU PAUZ W CYKLU TYGODNIOWYM O ILE KABINA JEST DO TEGO PRZYSTOSOWANA NIE MA TAKIEGO OBOWIĄZKU PRACODAWCA TO WYNIKA ZE SPECYWIKI ZAWODU KIEROWCY. PODRÓŻ SŁUŻBOWĄ SOBIE ODŁÓŻ NA BOK.
ALE JAK W GRE WCHODZI ODPOCZYNEK TYGODNIOWY JUŻ TAK.
POKAŻ MI HOTEL DO KTÓREGO CHODZI SIE Z WŁASNA POŚCIELĄ
NA WEEKENDZIE MOGE SPAĆ NAWET W HOTELU HILTON ZA 300 EURASI DOBA, JEDNAK PRACODAWCA ZWRÓCI MI TYLKO USTALONY PRZEPISAMI RYCZŁT
PANIAŁ
wesolek
napisałem ci dużymi literami abyś dobrze widział, mógł dokładnie przeczytać.
PrzPrz
wesolek: Ryczałty za noclegi nie wynikają z R561/2006, lecz z przepisów dotyczących podróży służbowej.
Obowiązek ich wypłaty powstaje wówczas, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikowi bezpłatnego noclegu, zaś pracownik nie przedstawił rachunku za hotel.
W odniesieniu do kierowców - jeżeli nocował w kabinie i miał własną pościel, kupioną i praną za własne pieniądze - kierowca ponowił częściowo koszty tego noclegu, zatem nocleg ten nie był bezpłatny.
Ergo: pracodawca ma obowiązek wypłacić ryczałt za nocleg.
Jeżeli kwota tego ryczałtu nie została określona inaczej w układzie zbiorowym lub regulaminie wynagradzania (ewentualnie w umowie o pracę, gdy brak układu zbiorowego oraz regulaminu wynagradzania) - wówczas musi zapłacić ryczałt w wysokości określonej dla pracownika samorządowego, w kwocie stanowiącej 25% limitu na nocleg w danym kraju.
Przepisy nie umożliwiają wypłaty ryczałtu "częściowego" w sytuacji, gdy nocleg był "częściowo bezpłatny" - gdy pracodawca zapewnił łóżko, lecz pościel, kołdrę i poduszkę pracownik musiał mieć własną...
W odróżnieniu od kabiny ciężarówki - hotel zapewnia pościel i sanitariaty. Bezpłatnie - i tu jest właśnie cała różnica.
ese
Alex:-}
(2014-02-08 14:15:06) Ese, krótkie pytanie, krótka odpowiedź-ryczałt za nocleg w D wynosi 37, 5 euro -
Nie zrozumieliśmy się. Nie pytałem o pobyt w Niemczech, ale o przepisy niemieckie dotyczące tam zatrudnionego. Poza tym chciałem jedynie pokazać, że temat jest do poukładania bez większych problemów jeśli się czyta co się podpisuje. Jak i gdy jest to w sposób jednoznaczny napisane.
ese
Powyżej ciekawą rzecz można wyczytać: "W odróżnieniu od kabiny ciężarówki - hotel zapewnia pościel i sanitariaty. Bezpłatnie - i tu jest właśnie cała różnica. " - A który to hotel daje bezpłatnie pościel i dostęp do zaplecza socjalnego? Chetnie skorzystam, nie będę musiał używać własnej.

1

PrzPrz
ese: Do hotelu idziesz z własną kołdrą???
Alex:-}
a jakie Niemiec ma diety... to ja nie wiem ; -}
jak będę Niemcem... ; -}
DrugieJajoWęża
ese
(2014-02-08 23:53:41) Powyżej ciekawą rzecz można wyczytać: "W odróżnieniu od kabiny ciężarówki - hotel zapewnia pościel i sanitariaty. Bezpłatnie - i tu jest właśnie cała różnica. " - A który to hotel daje bezpłatnie pościel i dostęp do zaplecza socjalnego? Chetnie skorzystam, nie będę musiał używać własnej.


A może zamiast ironizować zapoznałbyś się z sentencją Sądu Najwyższego co oznacza pojęcie "nocleg"?

1

Alex:-}
albo "polucja nocna" i jakie warunki powinny być spełnione... ; -}
transport_baranow
Jakby to kogoś interesowało to chciałbym zauważyć że w Sądzie Najwyższym po tej desce ratunkowej dla Panów Szefów z czerwca zapadł we wrześniu kolejny wyrok zgodnie z którym ryczałty się kierowcy należą, ponieważ umożliwienie kierowcy spania w kabinie samochodu nie stanowi zapewnienia bezpłatnego noclegu. O wyroku Sadu Okręgowego w Legnicy ze stycznia też pewnie słyszeliście. Sygnaturę wyroku SN zostawię dla siebie. Przyda się :)

-1

Alex:-}
jak zbierasz sygnatury to moja też Ci się może przydać ; -}
tomek_jazda
a ja dodam tylko nowszy link ://prawo. rp. pl/artykul/1079630. html

1

tomek_jazda
Podgląd konta pocztagorskipocztago rski
(2014-02-07 17:22:48) ese napisał:"euro 10 zaliczyć jako dietę (absolutnie zgodnie z prawem) "

Ile razy temu baranowi będę wysyłał linka z interpretacją dotyczącą diet???
przykro mi ale ese ma racje dieta zagraniczna nie moze być niższa od diety krajowej a te 50 euro to dla kierowców niemieckich pracujących w niemieckich firmach
cytuje kancelarie prawno "Należy jednak zaznaczyć, że pracodawca, który nie jest jednostką budżetową ani samorządową może na mocy art. 77ze znaczkiem 5 paragraf 4 stosować jedną stawkę diet na wszystkie kraje w kwocie nie niższej niż 23 zł a, od 1 marca -30 zł – cytat:

„ postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju”.

1

Tylko dla zalogowanych

Wątek ten komentować mogą tylko posiadacze kont w etransport.pl - Zapraszam do zalogowania lub rejestracji.

Zaloguj się Zarejestruj się

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels