Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest ubezpieczenie AC?
- Jaki jest zakres ochrony w ramach polisy AC?
- Jakie są sposoby likwidacji szkody z autocasco?
- Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC a AC?
- Kiedy warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia autocasco?
Czym jest ubezpieczenie AC?
Autocasco to dobrowolna polisa komunikacyjna, która zapewnia ochronę finansową pojazdu w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty. W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, które pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim, AC chroni mienie samego ubezpieczonego.
Jaki jest zakres ochrony w ramach polisy AC?
AC to ubezpieczenie dobrowolne, więc zakres ochrony może różnić się w zależności od oferty ubezpieczyciela oraz tego, na jaki wariant polisy się zdecydujesz. Dlatego przed zawarciem umowy zawsze dokładnie zapoznaj się z OWU, aby świadomie dostosować zakres ochrony do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Autocasco obejmuje zwykle:
- szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku drogowego (niezależnie od tego, czy to Ty jesteś sprawcą),
- kolizje z innymi obiektami lub zwierzętami (np. uderzenie w słup, drzewo lub wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia),
- kradzież pojazdu lub jego elementów (np. kół, lusterek, radia, ale też całego auta),
- zdarzenia losowe, czyli żywioły (np. szkody spowodowane przez grad, powódź, pożar, huragan czy osuwanie się ziemi),
- wandalizm i uszkodzenia przez osoby trzecie (np. zarysowanie karoserii, wybicie szyby),
- zniszczenie pojazdu w wyniku działania osób trzecich, których nie udało się zidentyfikować (np. uszkodzenie na parkingu).
Autocasco występuje w wariancie pełnym lub mini. Podczas gdy pakiet pełny obejmuje zarówno kradzież, jak i uszkodzenie pojazdu wskutek wypadku, aktu wandalizmu czy działania sił przyrody, AC mini zapewnia mniejszą ochronę. Np. wyłącznie od kradzieży lub żywiołów
- mówi Karolina Dziurka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Jak są sposoby likwidacji szkody z autocasco?
Naprawa pojazdu z ubezpieczenia AC przebiega według określonych procedur ustalonych przez ubezpieczyciela. Cały proces może się nieco różnić w zależności od wariantu polisy.
Bezgotówkowa likwidacja szkody
Polega ona na tym, że ubezpieczyciel sam rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, a Ty po prostu oddajesz auto do naprawy. W zależności od umowy może to być Autoryzowana Stacja Obsługi (wówczas naprawa odbywa się na częściach oryginalnych) lub warsztat partnerski (naprawa na częściach zamiennych).
Gotówkowa likwidacja szkody
Ta metoda naprawy polega na tym, że ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie, a Ty sam decydujesz, gdzie, jak i czy w ogóle naprawisz swoje auto. Wówczas wysokość świadczenia ustalana jest na podstawie części zamiennych.
UWAGA!
W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu otrzymujesz pełne odszkodowanie.
Na wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC wpływa wiele czynników – zarówno technicznych, jak i formalnych. Oto najważniejsze z nich:
- wartość rynkowa pojazdu,
- rodzaj szkody,
- rodzaj likwidacji szkody,
- udział własny,
- amortyzacja części,
- rodzaj zastosowanych części.
CZY WIESZ, ŻE…
Jeśli kupisz autocasco, które będzie obejmowało naprawę bezgotówkową (w ASO i na podstawie części oryginalnych), w razie wystąpienia szkody możesz wystąpić do towarzystwa z prośbą o naprawę auta według kosztorysu (otrzymujesz odszkodowanie i naprawiasz auto na własną rękę).
Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztowałaby Cię ochrona autocasco dla Twojego samochodu, możesz skorzystać z kalkulatora Mubi https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.
Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC a AC?
Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce dzielą się na obowiązkowe, jakim jest ubezpieczenie OC oraz na dobrowolne, czyli np. autocasco. Jakie są różnice między nimi?
Obowiązkowość
OC: Każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce jest prawnie zobowiązany do posiadania ważnej polisy OC. Brak tego ubezpieczenia skutkuje wysokimi karami finansowymi.
AC: To ubezpieczenie dobrowolne, które właściciel pojazdu może, ale nie musi wykupić.
Zakres ochrony
OC: chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z ruchem pojazdu. Obejmuje zarówno szkody osobowe, jak i materialne.
AC: zapewnia ochronę dla pojazdu osoby ubezpieczonej przed zdarzeniami losowymi, takimi jak kolizja, kradzież, akty wandalizmu czy działania żywiołów.
Zakres terytorialny
OC: obowiązuje na terenie Polski oraz w krajach, które są sygnatariuszami Systemu Zielonej Karty.
AC: zakres terytorialny zależy od warunków określonych w polisie i może być ograniczony do określonych krajów.
Wysokość składki
OC: składka zależy głównie od czynników, takich jak wiek i doświadczenie kierowcy, historia ubezpieczeniowa oraz parametry pojazdu.
AC: składka zależy od historii ubezpieczenia właściciela, wartości pojazdu, jego wieku, zakresu ochrony oraz indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem.
Suma ubezpieczenia
OC: suma gwarancyjna jest określona ustawowo i jednakowa dla wszystkich polis.
AC: suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie i zależy od wartości pojazdu oraz zakresu ochrony.
Kiedy warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia autocasco?
AC to dobrowolna polisa chroniąca właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu. Zakup takiej ochrony jest jednak kosztowny i nie zawsze opłacalny.
Zakup AC warto rozważyć, jeśli:
- auto jest nowe lub drogie,
- pojazd jest intensywnie użytkowany,
- samochód jest parkowany na ulicy, pod blokiem lub w innych niestrzeżonych miejscach, gdzie jest narażony na liczne ryzyka,
- taki jest wymóg leasingodawcy lub kredytodawcy.
CZY WIESZ, ŻE…
Autocasco to ochrona, w którą możesz wyposażyć nie tylko nowe, ale także kilkunastoletnie, a nawet kilkudziesięcioletnie auto. Np. ERGO Hestia oferuje AC dla aut do 25 lat.