Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Auto w leasing – czego potrzebujesz do zawarcia umowy?

Utworzona: 2024-10-07


Ubieganie się o finansowanie pojazdów firmowych w ramach umowy leasingowej wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy, że zdecydujesz się na złożenie wniosku do rzetelnej firmy leasingowej. W ten sposób zyskasz pewność, że formalności nie będą skomplikowane, a lista wymaganych dokumentów naprawdę krótka.

Zobacz, jak dopełnić formalności, aby wziąć auto w leasing i przejrzyj listę wymaganych dokumentów.

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy leasingowej?

Nowe lub używane auto w leasing to korzystne rozwiązanie, które umożliwia w firmie optymalizację podatkową, a także zredukowanie całkowitych kosztów związanych z eksploatacją pojazdów w firmowej flocie. Jeśli chcesz podpisać umowę z leasingodawcą, musisz przygotować:

  • dokument tożsamości,
  • poprawnie wypełniony wniosek o przyznanie leasingu,
  • specyfikację przedmiotu leasingu, który ma zostać sfinansowany,
  • opcjonalnie dokumenty finansowe przedsiębiorstwa, celem potwierdzenia zdolności kredytowej.

W rzeczywistości podpisanie umowy leasingu samochodu na potrzeby firmowe nie jest trudne. Do kwoty 100 tys. złotych netto w mLeasing możesz też skorzystać z uproszczonej procedury wnioskowania. Dzięki temu otrzymasz decyzję o przyznaniu leasingu nawet w godzinę od czasu złożenia kompletu dokumentów.

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy leasingu na auto firmowe?

Zanim podpiszesz umowę na leasing auta do firmy, upewnij się, że warunki finansowania proponowane przez leasingodawcę są naprawdę atrakcyjne. Co to oznacza? Otóż umowa leasingowa nie powinna generować nadmiernie wysokich kosztów odsetkowych. Dodatkowo powinna umożliwiać optymalizację podatkową i redukcję obciążenia firmowego budżetu do minimum.

W trakcie podpisywania umowy leasingu na auto do przedsiębiorstwa sprawdź:

  • wysokość oprocentowania bazowego,
  • wymaganą kwotę opłaty wstępnej,
  • wartość wykupu resztkowego,
  • możliwość włączenia kosztów ubezpieczenia auta do raty leasingowej,
  • dostępne formy finansowania,
  • możliwy czas trwania umowy z leasingodawcą.

To podstawowe czynniki, które pomogą Ci ocenić opłacalność nawiązania współpracy z wybraną firmą leasingową. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym dopełnieniu formalności np. online, koniecznie ustal, jakie procedury stosuje leasingodawca.

Jak odliczyć VAT od firmowego auta w leasingu?

W rzeczywistości przedsiębiorcy mogą odliczać podatek VAT zapłacony w ramach umowy leasingowej. Zdecydowanie najrozsądniejszą opcją jest tutaj leasing operacyjny, w ramach którego do każdej miesięcznej raty jest doliczany podatek VAT.

Przykładowo: kiedy zapłacisz miesięczną ratę za samochód na poziomie 1000 złotych netto, VAT wyniesie 230 złotych. Tę kwotę można odliczyć od podatku VAT należnego do urzędu skarbowego w 100%, ale tylko wtedy, kiedy samochód jest wykorzystywany wyłącznie na cele firmowe.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing auta do firmy zamiast na zakup za gotówkę?

Leasing auta firmowego to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz angażować środków własnych z budżetu przedsiębiorstwa. Podpisanie umowy z leasingodawcą to przede wszystkim:

  • raty leasingowe dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa,
  • możliwość wyboru dowolnego pojazdu nawet z zerową opłatą początkową,
  • kilka opcji zakończenia umowy leasingowej np. zwrot auta do leasingodawcy.

Podczas zawierania umowy leasingu na auto możesz dostosować parametry spłaty w taki sposób, aby eksploatacja pojazdów w firmowej flocie była jak najmniejszym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa.

A zatem, jeśli chcesz korzystać w firmie z komfortowych i nowoczesnych aut, koniecznie zdecyduj się na podpisanie umowy leasingu operacyjnego lub finansowego. Alternatywnie możesz postawić też na umowę najmu długoterminowego. Niezależnie od wybranej opcji, formalności do załatwienia zawsze będą podobne – tak jak wymagane dokumenty.

Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels